Warszawa

Zestaw urodzinowy
PATRONAT CzasDzieci.pl

Zestaw urodzinowy

od 3 do 9 lat
ISBN: 978-83-7672-164-4

Zestaw urodzinowy: Kacperiada, Kacper z szuflady plus pięć nowych opowiadań.

 

Mija już dziesięć lat od pierwszego wydania Kacperiady. Chyba nawet jej autor, Grzegorz Kasdepke, nie zdawał sobie sprawy, jak dużą popularność przyniesie mu pierwsza książka. Mimo że od tamtej pory napisał wiele innych, opowiadania o Kacprze cieszą się niesłabnącą sympatią czytelników. Ba! - ta sympatia wręcz rośnie. Wkrótce po Kacperiadzie ukazał się i Kacper z szuflady, a kolejne opowiadania o bystrym chłopczyku wciąż powstają.

 

W tym wydaniu prezentujemy wszystkie do tej pory napisane - łącznie z tymi, które były publikowane wyłącznie w pismach dla dzieci.

 

Wielbicieli Kacpra ucieszy zapewne jeszcze jedna wiadomość. Właśnie powstaje o nim animowany film. Kacperiadę wkrótce więc będzie można nie tylko czytać, ale i... oglądać!

 

Oprawa: twarda
Ilość stron: 192

Kup teraz

Recenzje książki (Zestaw urodzinowy)

Recenzja bibliotekarza
Zestaw obowiązkowy dla każdego!

Przyznam się bez bicia, ale z lekką nutą wstydu, że twórczość pana Grzegorza Kasdepke do niedawna była mi obca. Co prawda jego nazwisko było mi znane, miałam też świadomość, że jego książki cieszą się sympatią ze strony czytelników, jednakże nigdy nie pokusiłam się o sięgniecie po któryś z tytułów. Dziesiąta rocznica wydania książki Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko i wydany przy tej okazji Zestaw urodzinowy, zawierający wszystkie do tej pory napisane opowiadania o przygodach małego Kacpra (wspomnianą Kacperiadę, Kacpra z szuflady oraz 5 nowych opowiadań), stały się okazją do nadrobienia zaległości. Dla tych, którzy podobnie jak ja nie mieli wcześniej okazji poznać Kacpra, nadmienić warto, iż nasz bohater jest małym i rezolutnym chłopcem, który podobnie jak jego rówieśnicy boryka się ze zwykłymi problemami dnia codziennego typu: brudząca się buzia czy niesłuchające uszy, a także przeżywa niezwykłe przygody, jak chociażby: zmaganie się z Czapkozaurem i Szalizaurem (potwory mieszkające w Królestwie Rękawa) czy sadzenie Bałwanków. Narratorem opowiadań o Kacprze jest jego mądry tata i to głównie ich przygody oraz relacje możemy obserwować w książce, dlatego też w szczególności polecam je ojcom i ich synkom. Od czasu do czasu pojawia się w nich też dzielna mama tytułowego bohatera, gotowa wspierać swoich mężczyzn np. w odrabianiu pracy domowej z matematyki, poprzez upieczenie pysznych ciasteczek w kształcie trójkącików, trapezów i kwadratów. Krótkie historyjki z Kacprem w roli głównej są napisane w sposób bardzo przystępny, zabawny, a przy tym niezwykle mądry. Autor dotyka w nich problemów typowych dla większości rodziców małych dzieci. Znajdują jednak one w jego opowiadaniach momentami zaskakujące rozwiązania, bo czy można zareklamować brudzącą się buzię dziecka? Opowiadania Kasdepke uczą, że warto jest słuchać siebie nawzajem, a na niektóre problemy patrzeć z dystansem. Z nieukrywaną radością muszę przyznać, iż zakochałam się w przygodach Kacpra już od pierwszego opowiadania i z niecierpliwością czekam na następne.

Recenzja rodzica
Historyjki są napisane świetnym językiem

Grzegorz Kasdepke jest nam znany, lubimy czytać jego książki i poznawać przygody tworzonych przez niego bohaterów. Dlatego też zdziwił nas fakt, że wcześniej nie mieliśmy do czynienie z Kacprem! „Kacperiada” na szczęście wreszcie trafiła do naszych rąk i chcemy się z Wami podzielić tą radością. Sięgnęliśmy po nią od razu, wiedząc też, że jest laureatką wielu nagród, całkowicie zasłużonych. Ale najbardziej zaintrygował nas wiele obiecujący dopisek pod tytułem: „Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”.
Książka to zbiór krótkich opowiadań o trzyosobowej rodzince. Napisana została lekko, z humorem z pozycji taty pięcioletniego Kacpra. Poznajemy życie i poglądy małego Kacperka, ale też wiele dowiadujemy się o jego rodzicach. Są oni bardzo sympatyczni, cierpliwi, lecz przede wszystkim – „normalni”. Nie stosują wymyślnych metod wychowawczych i uważnie słuchają swojego synka. Kacperek też nie jest dzieckiem stwarzającym jakieś szczególne problemy, ale takie zwykłe - jak na kilkulatka przystało.
Historyjki są napisane świetnym językiem, odnoszę wrażenie, że wręcz niekiedy wyrafinowanym. I tak na przykład finezją jest wytłumaczenie zastosowania klepsydry, bo mało kto doszedłby tu do straży pożarnej w kuchni, czy zabawa w teatr, gdzie w roli kurtyny wystąpił... tata Kacpra. Niektóre opowiadania są też przestrogą, jak choćby „Kąpiel”, w której po Kacprze w wannie zostały tylko uszy, czy opowieść o marchewkowym torcie i Martynce, ucząca tolerancji i zrozumienia.
Opowiadania są różnorakie - jedne dają recepty na poradzenie sobie z niektórymi dziecięcymi problemami i wadami, inne (wydawałoby się, że bardziej dla rodziców) z kolei demaskują dziecięce zachowania u osób dorosłych. Wszystkie jednak pokazują nam, że warto słuchać innych, by się wzajemnie rozumieć. POLECAMY to mało powiedziane!
A na koniec jeszcze lepsza wiadomość – ponoć ma powstać film na kanwie "Kacperiady". Mam tylko nadzieję, że uda się w nim oddać ten urok Kacpra, czar jego rodziców i niepowtarzalny rodzinny klimat…


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Krótko mówiąc - świetna. Rewelacyjnie się czyta, interesuje, dziecko chętnie do niej wraca. Język jakim jest książka pisana jest lekki i z poczuciem humoru. Książka w 100% godna polecenia.

dodany: 2012-01-09 22:17:21, przez: Ania

Warto zobaczyć