Książki dla dzieci » Afera smoka Nudożera

Afera smoka Nudożera
PATRONAT CzasDzieci.pl

Afera smoka Nudożera

Wiek dziecka: od 5 do 9 lat
ISBN: 978-83-7672-153-8
tagi: smok  przygoda  tata 

Miauczący pies, szczekający kot i krowa dająca zielone mleko – to wszystko przez tatę, który wyjechał, aby zmierzyć się ze smokiem Nudożerem. Całe królestwo stanęło na głowie! Emilka musi coś z tym zrobić. Wyrusza więc ze swoją niezwykłą przyjaciółką – żyrafą Stefanią – w niesamowitą, pełną przygód i zagadkowych zdarzeń podróż do zamorskiego kraju. Czy uratują tatę i królestwo? Szykuje się prawdziwa afera!

 

Oprawa: twarda
Ilość stron: 120

KUP TERAZ

Recenzje książki (Afera smoka Nudożera)

Recenzja bibliotekarza
Daleka droga do domu…

Andrzej Grabowski do tej pory znany był mi głównie jako twórca takich programów telewizyjnych dla dzieci jak Ciuchcia czy Tik-Tak, więc po jego najnowszą książkę - Afera smoka Nudożera - sięgnęłam z nieukrywaną ciekawością. Przyznam, że zostałam pozytywnie zaskoczona. Główną bohaterką książki jest królewna Emilka (królewna, bo tak ją nazywa jej tata), która mieszka z rodzicami, bratem i gromadką zwierząt w Cichoszewie. Pewnego dnia do naszej wesołej i szczęśliwej rodzinki dołącza jeszcze jedno zwierzę: żyrafa. Nie jest to jednak zwykła żyrafa, ale taka, która umie mówić i zna sztuczki cyrkowe, na imię ma Stefania. Zapewne wszyscy żyliby sobie szczęśliwie, gdyby nie to, że król-tata musiał wyjechać za granicę do Brytanii, aby tam zmierzyć się ze smokiem i zdobyć pieniądze na podreperowanie domowego budżetu. Po wyjeździe króla-taty w królestwie źle się dzieje: pies zaczyna miauczeć, kot szczekać, krowa dawać zielone mleko, mama coraz częściej płacze, a braciszek robi się niedobry. Nasza bohaterka wyrusza więc do Brytanii, chce odnaleźć tatę i sprowadzić go do domu, żeby wszystko mogło wróciło do normy. Towarzyszką w podróży i zarazem środkiem transportu Emilki jest żyrafa Stefania. Oczywiście, jak to w czasie takich podróży bywa, nasze bohaterki przeżywają liczne przygody, podczas których mogą liczyć na wsparcie tajemniczego staruszka, poznają też różowego smoka, który wcale nie jest taki zły, jakby mogło się wydawać, lecz zwyczajnie jak każdy z nas ma swoje tęsknoty i pragnienia.
Autor podejmuje w książce bardzo istotny problem dotykający wiele współczesnych rodzin: emigracji "za chlebem". Historia królewny Emilii stała się dla autora pretekstem do zwrócenia uwagi na to, jakie konsekwencje i wpływ na najbliższe otoczenie ma taki wyjazd. Współczesna rzeczywistość sprawia niestety, że takich Emilek, które chciałyby mieć przy sobie wszystkich domowników, które chciałyby, żeby było jak dawniej, jest coraz więcej. Tym bardziej cieszy, że na rynku pojawiła się ta mądra, momentami zabawna a momentami wzruszająca książka, która pokazuje, że szczęśliwe zakończenie zawsze jest możliwe, że nie ma problemów nie do pokonania, wystarczy być dzielnym i wzajemnie się wspierać.

Recenzja rodzica
Wreszcie razem!

Tym razem nie trzeba było wypełnionej siarką owieczki, by poradzić sobie z tytułowym smokiem. Najskuteczniej pomogła osobniczka o długiej szyi, tęskniących oczach i cyrkowym doświadczeniu. Żyrafa we własnej osobie. Żyrafa szczególna, bo mówiąca i mająca wiele życiowych przemyśleń. Ot, chociażby… kto tęskni, to najpierw robi się smutny, a potem zły. Trafne, prawda? To w niej zakochał się ów nudzący się  smok. Smok trochę nietypowy, bo różowy i nie tylko cierpiący z powodu nudy, ale również tęsknoty...

Miłosna historia zakończyła się happy endem, podobnie zresztą jak inne wątki tej sympatycznej opowieści. Opowieści o rozstaniach i radosnych spotkaniach. O tęsknotach, marzeniach i ich zaspokojeniu. O poczuciu samotności i poznawaniu przyjaciół. O tym, że na swojej drodze można spotkać różnych ludzi – pogodnych, życzliwych, ale i ponurych lub skąpych, ale że warto iść dalej i nie rezygnować z wytyczonego celu. Tak jak mała bohaterka książki – królewna Emilka.

Gdy okazało się, że w związku z wyjazdem jej taty do Brytanii, gdzie miał poradzić sobie z groźnym smokiem (a jednocześnie z trudną sytuacją finansową – faktycznie, jak wielu współczesnych rodziców, tatuś pojechał „za chlebem”) wszystko w domu się zmieniło (nawet mleko zzieleniało i stało się gorzkie) nie zastanawiała się ani chwili – wyruszyła na poszukiwanie ojca. Na szczęście nie sama, bo to byłby jednak zbyt ryzykowny krok – towarzyszyła jej nowa przyjaciółka – Żyrafa Stefania, pojawiał się też, jak dobry duch, siwy staruszek z kotem – czyżby jej sąsiad – Pan Anatol?

Zanim wpadła w objęcia taty – przeżyła wiele wciągających przygód, zawsze wychodziła z opresji cało, poznała różnych ludzi – mniej lub bardziej pomocnych. A kiedy już wpadła w owe objęcia a „młodej parze” - Stefci i Nudziowi udało się wyruszyć do Afryki – mogła razem z tatusiem powrócić do domu – do stęsknionej mamy (która odtąd, wierzymy, nie będzie już miała czerwonych oczu) i brata Andrzeja (któremu niewątpliwie przejdzie, na widok taty i całej rodzinki w komplecie, złość), a także domowego „zwierzyńca”. Bo przecież najprzyjemniej jest w domu. Bo przecież Emilka to nie jakaś tam królewna, lecz w rzeczywistości dziewczynka, taka jak inne, która chce mieć przy sobie domowników, przyjaciół i cieszyć się ich obecnością.

Książka o tym, co w życiu ważne i co każdemu – czy to dziewczynce, żyrafie czy smokowi potrzebne.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Mnie się podoba!
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Mnie się podoba!

Książka: Amelia i Kuba. Mi się podoba
REWELACYJNY i PRZEZABAWNY komiks znakomitego
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

REWELACYJNY i PRZEZABAWNY komiks znakomitego

Książka: Strzeżcie się, smoki!
Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Rym i rytm w najlepszym wydaniu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Rym i rytm w najlepszym wydaniu

Książka: Pan Soczewka w puszczy
Przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są pasjonatami historii
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są pasjonatami historii

Książka: Krwawi władcy i wredne królowe. Strrraszna historia
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Spacer

Spacer

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Jestem dzieckiem książek

Jestem dzieckiem książek

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Rok przyznania: 2017
Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Wiersze dla dzieci

Wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019