Kraków » Wiadomości lokalne » Uczta dla młodych melomanów

Uczta dla młodych melomanówpowiększ

Uczta dla młodych melomanów

Patronat CzasDzieci.pl

Wokół tysięcznego koncertu dla dzieci w Filharmonii Krakowskiej. Rozmowa z Anną Proń-Marchwicą, kierownikiem Działu Edukacji Muzycznej, oraz z Anną Sokołowską, aktorką Teatru Słowackiego, autorką scenariuszy i prowadzącą koncerty.

 

Anna Zygmunt, CzasDzieci.pl: Proszę opowiedzieć naszym czytelnikom o Państwa muzycznej inicjatywie skierowanej do najmłodszych.

 

Anna Proń-Marchwica: Jesteśmy w szczególnym dla nas momencie. W lutym 2015 roku będziemy obchodzić 70. rocznicę istnienia Filharmonii Krakowskiej. Seria koncertów dla dzieci przeżywa obecnie 39. sezon, a więc stanowi bardzo znaczący składnik naszej historii i tradycji. Sam pomysł był dziełem aktora Wojciecha Ziętarskiego, dziś już nieżyjącego, który zaproponował ówczesnemu dyrektorowi Filharmonii sposób na, jak to określił, zachowanie naszej publiczności na przyszłość. Człowiek kształtuje bowiem swoją wrażliwość, także muzyczną, już od najmłodszych lat. Pierwszy koncert odbył się w 1976 roku, a w całym inauguracyjnym sezonie zorganizowano cztery takie wydarzenia. Prowadziła je pani Jadwiga Mackiewicz, która współpracowała z nami przez osiem lat. Później "Ciocia Jadzia" została zastąpiona przez "Ciocię Krysię", czyli panią Krystynę Druszkiewicz, założycielkę pierwszej szkoły muzycznej przy ulicy Gołębiej 3. Następnie dziecięce koncerty objął pan Bogusław Szeller, który prosił tytułować się Muzycznym Wujkiem Bogusiem i był z wyszktałcenia pianistą, a z zamiłowania pedagogiem. W tym czasie koncerty przeniesiono do naszej największej sali, co miało bezcenną wartość: mogliśmy zapraszać większe zespoły muzyków i śpiewaków, a także orkiestry szkolne, kameralne czy zespoły baletowe. Dziś wykorzystujemy nowoczesne środki przekazu, które uzupełniają treści muzyczne: między innymi ekran multimedialny, który zapewnia najmłodszym jeszcze więcej atrakcji. "Wujek Boguś" był pasjonatem teatru, więc zapraszał na nasze koncerty aktorów, między innymi aktorkę Teatru Słowackiego, panią Annę Sokołowską, która tym sposobem jest z nami do dziś. "Zaraziła" też swoją pasją męża, aktora Sławomira Rokitę i oboje stanowią nasz pokazowy duet na dziecięcej estradzie już od ponad dwudziestu lat. Dzięki temu koncerty zyskały bardzo atrakcyjną teatralną oprawę.

 

 

AZ: Jest to w pewnym sensie nowa forma, mówi się nawet o formule "koncertów teatralnych"...

 

APM: W naszych czasach dzieci są od bardzo wczesnych lat bombardowane ogromną ilością bodźców. Dzień, w którym rodzice przychodzą ze swoimi kilkuletnimi pociechami do wielkiej sali, gdzie nagle gaśnie światło i na scenie dzieje się coś ciekawego, jest ważnym przeżyciem dla młodego człowieka. Można powiedzieć, że nasze koncerty są swoistym przedstawieniem teatralnym, a prowadzący przygotowują specjalny scenariusz każdego wydarzenia. Zawsze jest to jakaś barwna, dynamiczna opowieść, a występujący muzycy niekiedy pojawiają się w prawdziwych teatralnych strojach. W historii dziecięcych koncertów duet prowadzący przybierał różne zabawne przydomki; obecnie są Babcią Melodią i Dziadkiem Rytmusem. Wspiera ich dzielnie pani pianistka, Kuzynka Klawiaturka, czyli Renata Żełobowska-Orzechowska. Od kilku lat oferujemy też naszym słuchaczom projekcje multimedialne, którymi od blisko dekady zajmuje się wykładowca Akademii Muzycznej, pan Mateusz Bień. Na dużym ekranie dzieją się ciekawe rzeczy: babcia z dziadkiem latają na dywanie, choinka tańczy... Staramy się więc integrować różne nośniki i formy przekazu: muzykę, ruch, kolor, gest, scenografię. Z jednej strony pragniemy, aby muzyka pobudzała dziecięcą wyobraźnię. Z drugiej strony chcemy też dosłownie pewne obrazy i treści pokazać, stąd podczas muzycznych wędrówek po różnych krajach na ekranie ukazują się charakterystyczne dla nich pejzaże czy inne wizerunki. Widzimy z satysfakcją, że nawet najmłodsze dzieci dają się uwieść naszym opowieściom. Nasze koncerty dowodzą również, że jedyny sensowny podział muzyki to podział na muzykę dobrą i złą. Dlatego każdy, nawet niewykształcony w tym kierunku człowiek, może odkryć świat dźwięków dla siebie i ocenić, czy nasza oferta go przekonuje. Ludzie na ogół nie zdają sobie sprawy, jak mocno wpływają na nich dźwięki i jak ważne miejsce zajmuje muzyka w naszym życiu.

 

AZ: Zbliża się Państwa muzyczne święto, czyli jubileusz cyklu Koncertów dla dzieci.

 

Anna Sokołowska: Jest to wspaniała historia muzyczna i edukacyjna zarazem. Cieszymy się, że mogliśmy przekazać dzieciom tyle pozytywnych emocji i wrażeń, które zapamiętują na lata. Wiele osób "wychowało się" na naszych koncertach, tutaj właśnie kształtowały swoją muzyczną wyobraźnię. Cieszymy się pełną frekwencją. Zależy nam szczególnie na tym, żeby wyświetlane na ekranie obrazy i opowieści miały ścisły związek z muzyką. A zatem, jeśli opowiadamy o jakimś kompozytorze, to pokazujemy jego portret, miejsce, w którym żył, instrumenty i sposób wykonywania na nich muzyki. W muzycznych podróżach po całym świecie staramy się sprowadzać autentyczne instrumenty i autentycznych rodzimych wykonawców. Gościliśmy już między innymi instrumenty afrykańskie czy azjatyckie. Nie tylko dzieci, ale i dorośli są zafascynowani.

Chcemy, aby tysięczny koncert był pięknym wydarzeniem. Będziemy gościć wspaniałych artystów operowych, balet Cracovia Danza, który wystąpi w barwnych strojach. Przyjadą też goście z Wrocławia i pan Marcin Zalewski, który pięknie gra na lutni. To bardzo ważne, aby zespół artystów reprezentował bardzo dobry poziom. Wówczas dzieci są autentycznie zachwycone. Najmłodsi kochają wybitne, charyzmatyczne indywidualności. Bohaterem każdego koncertu jest wątek ściśle muzyczny.

 

AZ: Co kryje się za hasłem "Muzyczne opowieści", które przewodzi serii koncertów w mijającym sezonie?

 

AS: W obecnym sezonie proponujemy serię pt. "Muzyczne opowieści". Dedykujemy ją wybranym krajom z naszego otoczenia: mieliśmy już muzykę niemiecką, rosyjską czy ukraińską. Każdy koncert okraszony jest opowieścią o kulturze danego kraju,  korzystamy z rodzimych instrumentów naszych gości. Ciekawostką był występ "małego Mozarta", który prezentował utwory wybitnego kompozytora przed młodą publicznością. Gościliśmy także "młodego Chopina" czy Oskara Kolberga, którego oficjalny rok obchodziliśmy. Zaprosiliśmy także krakowskie zespoły muzyki ludowej i inne regionalne z całego kraju. Nasz jubileuszowy koncert projektujemy w konwencji "szału weneckiego i wiedeńskiego karnawału". Przedstawimy muzykę europejską. Kolejne koncerty dedykujemy Francji, Hiszpanii, Anglii i krajom basenu Morza Śródziemnego.

 

 

AZ: Dzieci stanowią grupę niezwykłych odbiorców muzyki i szerzej - sztuki. Czy ich żywiołowa reakcja niekiedy nie dekoncentruje artystów?

 

AS: Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie: cieszą się oni wraz z nimi. Układamy i rozwiązujemy razem muzyczne zagadki. Było na przykład eksperymentalne spotkanie, na którym zaprosiliśmy dzieci do bezpośredniego udziału: miały milczeć tak długo, aż usłyszymy przysłowiowy dźwięk brzęczącej muchy... i udało się osiągnąć absolutną ciszę! I w pewnym momencie wyemitowaliśmy nagranie z brzęczącą muchą... A przecież na sali siedziało blisko 500 dzieci! Śpiewaliśmy też wspólnie różne piosenki; organizowaliśmy koncerty, na których zamiast oklasków najmłodsi musieli wydobyć odpowiednie dźwięki z rozmaitych instrumentów. Chcemy, aby dzieci bawiły się, cieszyły, ale również uczyły.

 

Cieszymy się, że nasze koncerty spotykają się z dużym zainteresowaniem i sympatią rodziców oraz ich dzieci. Bardzo cenimy sobie wszelkie wyrazy uznania, podziękowania czy wyróżnienia. Dobrym miernikiem frekwencji są sobotnie koncerty, które mają pełną obsadę. Rodzice przekazują sobie informacje o nas popularną "pocztą pantoflową". Widzimy głęboki sens naszej muzycznej inicjatywy i wszystkich serdecznie zapraszamy!


APM: Opowiem krótko dwie historie, które dobrze pokazują, jak głęboko dzieci przeżywają nasze koncerty.

W jednej z naszych opowieści dziadek Rytmus został zaczarowany i był smokiem wawelskim. W trakcie koncertu czar ustępował, ale ogon smoka pozostał. Po koncercie rozdzwoniły się do nas telefony od rodziców, którzy opowiadali, że ich pociechy z niepokojem pytały, czy Dziadek Rytmus już na zawsze pozostanie z tym smoczym ogonem... Kolejny koncert rozpoczął się od wyjaśnień dziadka, że uwolni się od ogona.

Podczas innej opowieści, podróży po obcym, egzotycznym kraju, bohaterem był Ali Baba. Pani Ania ofiarowała nam "czarodziejski dywanik", który uroczyście rozwijaliśmy na estradzie. Na ekranie pokazywaliśmy film, na którym babcia i dziadek zlatują z dachu Filharmonii na magicznym dywanie. Nagle podniósł się całkiem duży, siedmioletni chłopiec i zapytał Ali Babę, czy może wejść na dywanik. Wbiegł na estradę i zapadła cisza. Wówczas Ali Baba donośnym głosem zapewnił chłopca i jego zaniepokojoną mamę: - bardzo mi przykro, ale dywanik odlatuje punktualnie o 19:45! A mieliśmy równo południe. Wszyscy byli poruszeni reakcją chłopca, który chciał sprawdzić czarodziejską moc dywanika...

Dzieci inspirują więc dorosłych, także w świecie muzycznym...

 

AZ: I to jest właśnie najpiękniejsze. Bardzo dziękuję za rozmowę!

 

Serdecznie zapraszamy na koncerty jubileuszowe w dniach 26, 30 oraz 31 stycznia 2015 r.

 

Szczegóły można znaleźć tutaj:

 

http://czasdzieci.pl/krakow/wydarzenia/id,69336398.html

http://czasdzieci.pl/krakow/wydarzenia/id,69338813.html

http://czasdzieci.pl/krakow/wydarzenia/id,69337602.html

 

 

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Dzień Dziecka w Krakowie więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Dzień Dziecka w Krakowie

Dzień Dziecka w Krakowie

Dzień Dziecka już blisko, a Ty nie masz pomysłu jak wyjątkowo go spędzić? Przedstawiamy kilka możliwości, dzięki którym ten dzień będzie wyjątkowy, a Twoje dzieci z pewnością na długo go zapamiętają. więcej »
Konkurs z okazji Dnia Dziecka z Teatrem im. J. Słowackiego
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs z okazji Dnia Dziecka z Teatrem im. J. Słowackiego

Dzieci od 8 lat
W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, wspólnie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego przygotowaliśmy dla Was konkurs. więcej »
XVI Noc Muzeów w Krakowie - atrakcje dla dzieci

XVI Noc Muzeów w Krakowie - atrakcje dla dzieci

W naszym zestawieniu tradycyjnie zadbaliśmy przede wszystkim o dzieci i rodziców, ale oczywiście wydarzeń jest o wiele więcej. więcej »
Mała Boska Komedia #3 PIERWSZA BITWA

Mała Boska Komedia #3 PIERWSZA BITWA

Pierwsza teatralna bitwa festiwalu, zatytułowana NIECH ŻYJĄ LALKI!, została rozegrana. więcej »

Najciekawsze wydarzenia na weekend (25-26 maja 2019)

Co przyniesie nadchodzący weekend w Krakowie? Sprawdź już teraz! więcej »
Ożywiamy książki!
Patronat CzasDzieci.pl

Ożywiamy książki!

Dzieci zgłaszające się do projektu otrzymają w prezencie książkę (1 tytuł
w każdej z bibliotek), wybraną z tytułów przeniesionych na ekran
w formie animacji. więcej »
Historia zakazanej miłości w Teatrze Groteska - premiera spektaklu Ronja, córka zbójnika
Patronat CzasDzieci.pl

Historia zakazanej miłości w Teatrze Groteska - premiera spektaklu Ronja, córka zbójnika

Ronja ? tytułowa bohaterka przedstawienia Teatru Groteska ? jest córką zbójnika Matta i niezwykłym ?dzieckiem lasu?. więcej »
Konkurs na nowe logo Cogiteonu

Konkurs na nowe logo Cogiteonu

Koniec z niebieskim napisem ?Cogiteon?. Małopolskie Centrum Nauki ogłosiło konkurs na identyfikację wizualną instytucji. Prace można zgłaszać do końca maja. więcej »
Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Już 27 kwietnia odbędzie się dziewiąty ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki. więcej »
Akcja sprzątania terenu w Czyżynach i wystawa mobilna

Akcja sprzątania terenu w Czyżynach i wystawa mobilna

Na pozór piękny krajobraz ? drzewa, krzewy i centrum miasta, a wśród nich zamaskowane składowisko śmieci. Właśnie dlatego Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zorganizowało akcję sprzątania przy pasie startowym na Czyżynach. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Nowość na Czasie

Wydarzenie Na Czasie

Jarmark Świętojański

Jarmark Świętojański

Zapraszamy pod Wawel całe rodziny, by mogły wspólnie spędzić czas, bawiąc się i ucząc  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019