Kraków

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® - czterodniowe święto książki

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® - czterodniowe święto książki

Już 24-27 października w EXPO Kraków odbędą się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® – największe literackie wydarzenie w Polsce, na które co roku czekają dziesiątki tysięcy czytelników. W tegorocznej edycji udział weźmie ponad 470 wystawców oraz ponad 800 autorów z kraju i zagranicy. Program, obejmujący blisko 900 godzin warsztatów i paneli dyskusyjnych, zapewni wiele okazji do rozmów, spotkań z ulubionymi twórcami książek: pisarzami, tłumaczami, ilustratorami oraz odkrywania licznych nowości wydawniczych.

 

Mottem 27. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, przypadających w obchody 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza jest cytat z utworu Operetka – „Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”. Burzyciel, prowokator, buntownik, indywidualista, wygnaniec – to tylko niektóre z określeń, którymi próbowano opisać Gombrowicza. Sam jednak nigdy nie pozwolił wtłoczyć w schematy ani siebie, ani swojej twórczości, pozostając tym samym jednostką wymykającą się konwenansom społecznym. 

 

Stereotypy, ocenianie, szufladkowanie – to rzeczywistość, która nas otacza i której łatwo się poddać. Dlatego w dobie zacierania granic między prawdą a kłamstwem, tak ważne jest, aby stawiać na autentyczność. 

 

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® są miejscem spotkań z literaturą z różnych stron świata, przestrzenią dla dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformą wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń i poglądów, miejscem gdzie każdy może być sobą. Dlatego również w tym roku, pod koniec października na targach spotkają się ludzie z różnych środowisk, miast, krajów, w różnym wieku, których łączy jedno – wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury.

 

W ramach targów odbędą się m.in. Spotkania z Literaturą Piękną, Young Adult,

Fantastyką, Non-fiction, Festiwal Literatury Kobiecej, Górskiej i Podróżniczej, Festiwal Mroczne Historie oraz Dziecięca Strefa Literacka.

 

PROGRAM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Dzieci i młodzież będą miały możliwość spotkania ze swoimi ulubionymi autorami i bohaterami książkowymi, m.in. Julią, Sarą, Wiktorem i Andrzejem Żyrackimi (Zaczarowany Świat Sary), Justyną Bednarek, Katarzyną Bereniką Miszczuk, Sylwią Bies, Martą Galewską-Kustrą, Martą Guzowską, Klaudią Halejcio, Filipem Ilukowiczem, Bogusiem Janiszewskim, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Grzegorzem Kasdepke, Kasią Keller, Rafałem Kosikiem, Katarzyną Kozłowską, Nikolą Kucharską, Anke Kuhl, Katheriną von der Gathen, Nelą Małą Reporterka, Agnieszką Mielech, Adamem Mirkiem, Urszulą Młodnicką i Agnieszką Waligórą, Marianną Oklejak, Asią Olejarczyk, Tomaszem Samojlikiem, Marianną Schoett, Zofią Stanecką, Agnieszką Stelmaszyk, Barbarą Supeł, Marcinem Szczygielskim, Piotrem Szwedem, Rochem Urbaniakiem, Adamem Wajrakiem, Anną Włodarkiewicz i Yvette Żółtowską-Darską.

 

Z myślą o najmłodszych zaplanowano liczne warsztaty, m.in. na temat bezpieczeństwa w sieci; bezpieczeństwa w górach, przygotowania do wypraw  - powadzonych przez ratowników GOPR i TOPR w ramach Festiwalu Literatury Górskiej i Podróżniczej; warsztaty robienia lalek, warsztaty tworzenia zakładek origami, warsztaty komiksowe, graficzne i ilustratorskie, warsztaty o emocjach oraz warsztaty geologiczne. Z atrakcji warto również wymienić Robołapę, Magiczny Escape Room, Mini Games Room z wypożyczalnią gier planszowych, w którym odbędzie się m.in. nauka gier, warsztaty z układania LEGO z Ciocią od Klocków i Brodatym Geekiem.

 

Również dla młodzieży licealnej opracowano ciekawy program edukacyjny: projekcja filmu o Witoldzie Gombrowiczu pt. Itek. Dzieciństwem podszyty; symulacja procesu sądowego organizowanego przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA; lekcja dla licealistów o Ferdydurke Witolda Gombrowicza; Hip-hopowy kurs literatury; warsztaty języka rumuńskiego, czyli językowa podróż do Transylwanii; Czytanie w erze AI: Dlaczego jest ważniejsze niż kiedykolwiek? Lifehacki na popularyzację nawyku czytania – to tylko kilka z proponowanych atrakcji. Ponadto pod okiem grafików marki modowej Medicine będzie można zaprojektować nadruki na koszulkach.

 

AKCJA SPOŁECZNA

 

Podczas nadchodzących targów odbędzie 17. edycja cieszącej się niesłabnącą popularnością akcji „Książka za książkę”, czyli wielka zbiórka dla małopolskich bibliotek. Organizatorzy: wyborcza.pl, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Targi w Krakowie zachęcają do przynoszenia na targi swoich książek i wymieniania ich na kupony rabatowe na zakup nowych tytułów.

 

UDOGODNIENIA

 

Rozwiązania organizacyjne, które sprawdziły się podczas ubiegłorocznej edycji, będę kontynuowane również w tym roku. Wśród nich: powiększenie przestrzeni targowej o dodatkową halę namiotową o powierzchni 3000 m2, w której autorzy będą podpisywać książki, limity wejść na targi oraz bezpłatne Vouchery (wejściówki) na wybrane spotkania z autorami, podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora, osobne tory kolejkowe dla posiadaczy biletów online i do kas biletowych, możliwość wyjścia i powrotu na targi w danym dniu na podstawie pieczątki, Punkt Pakowania i Wysyłki Książek bezpośrednio z targów w cenie 5 zł, zewnętrzna strefa gastronomiczna i poidełka z wodą pitną przy wejściach do hal targowych.

 

W tym roku obowiązują bezpłatne wejścia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz dla dzieci do lat 7. Zniżki przysługują uczniom i studentom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, seniorom 65+, osobom posiadającym Ogólnopolską Kartę Seniora. Dostępne będą również bilety rodzinne i karnety 4-dniowe.

 

Warto przypomnieć, że obiekt EXPO Kraków jest największym w Małopolsce obiektem wystawienniczym o powierzchni płaskiej – klimatyzowanym, posiadającym nowoczesny system wentylacji i wymiany powietrza – przystosowanym do organizowania wydarzeń targowych.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Tegoroczna edycja targów jak co roku odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 24-27 października 2024 roku w godzinach 10:00–17:00 w czwartek i niedzielę oraz 10:00–19:00 w piątek i sobotę.

 

Na terenie obiektu znajduje się płatny parking, jednak organizatorzy zachęcają do skorzystania z komunikacji miejskiej. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających udostępniona zostanie stacja rowerowa i parking dla hulajnóg.

 

Bilety: https://ksiazka.krakow.pl/dla-zwiedzajacych/wez-udzial/bilety

Pełny program Targów i lista autorów: https://ksiazka.krakow.pl/dla-zwiedzajacych/program-targow

Więcej informacji dla odwiedzających znajduje się na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć