Kraków

Cafe Szafe - o wyjątkowej klubokawiarni opowiada Łukasz Dębski

Cafe Szafe - o wyjątkowej klubokawiarni opowiada Łukasz Dębski

Cafe Szafe to krakowska klubokawiarnia, znajdująca się na rogu ulic - Małej i Felicjanek. Jej właściciele, Anna Kaszuba-Dębska oraz Łukasz Dębski, już od 10 lat dbają, aby miejsce to było wyjątkowe pod każdym względem. Jak to robią i co ciekawego się tam odbywa? O tym opowiada Łukasz Dębski:


"W najbliższych miesiącach odbędzie się w Cafe Szafe duża i atrakcyjna wystawa ilustracji do Pana Totiego. Książkę o tę napisała śląska autorka – Joanna Sorn Gara. To publikacja, która póki co jest mało znana, ale to niedługo się zmieni. Właśnie powstaje serial animowany dla dzieci o przygodach tego zabawnego osobnika, więc w najbliższych miesiącach Pan Totti da się poznać szerszej grupie odbiorców. A my już teraz będziemy prezentować go na ilustracjach. Stworzymy także możliwość spotkania się z autorkami tekstu i ilustracji.

 


W Cafe Szafe organizujemy również warsztaty plastyczne w ramach spotkań na Uniwersytecie Dzieci. Mali studenci mogą tam sami robić książki. Piszą ilustrują, sklejają i wszywają. Ania, moja żona, która jest m.in. ilustratorką, opowiadała im podczas spotkań o tym, jak książki powstają oraz jak się je robi od strony czysto rzemieślniczej. Wyjaśniała, czym się różni wyklejka od okładki i jak je ze sobą połączyć. Na zajęciach podejmowano też temat podróżniczy. Dzieci przynosiły pamiątki z podróży i zamieszczały je we własnych książkach, które wykonywały na warsztatach. Było potem bardzo dużo sprzątania – uczestnicy warsztatów wycinali, kleili, szyli, stosowali przeróżne techniki. Powstały dzięki temu wspaniałe książki, a dzieci dowiedziały się, jak powstają wydawnictwa, które potem spotykają w księgarni – od pomysłu przez pisanie, ilustrowanie, do tworzenia samej książki jako przedmiotu.


Cafe Szafe tradycyjnie już uczestniczy w krakowskich targach książki, zarówno w tych czerwcowych – dla dzieci – jak i tych październikowych – ogólnych. Wtedy i w kawiarni, i w przestrzeni targowej organizujemy różne wystawy, spotkania autorskie. W tym roku na pewno też tak będzie, więc serdecznie zapraszam na nasze stoisko".

 

 

Wywiad z Łukaszem Dębskim w ramach Wiosennych Spotkań z Pisarzami można przeczytać tutaj (kliknij).

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć