Kraków

Festiwal ETNOmania – blisko natury i kultury

Festiwal ETNOmania – blisko natury i kultury

Już w najbliższą niedzielę, 16 lipca, spotykamy się w Skansenie w Wygiełzowie, na kolejnej, jedenastej już edycji Festiwalu ETNOmania. Na odwiedzających czekać będzie 150 Wystawców rzemiosła, rękodzieła, dizajnu oraz smaku, blisko 30 warsztatów dla dzieci i dorosłych, koncerty artystów sceny folk, pokaz ETNOmody, prelekcje, strefa zabaw i gier dla najmłodszych, piknikowanie na polanie i wiele innych atrakcji.

 

Obecnej edycji w sposób szczególny towarzyszy temat DOMU. Wysłuchamy zatem prelekcji o dawnych metodach budowana domów oraz domowych tradycjach i zwyczajach, ale również wykonamy pająki z bibuły i słomy, będziemy farbować poduszki naturalnymi sposobami, poznawać tajniki ekologicznej pielęgnacji domu, czy też tworzyć wianki na drzwi. Zwieńczeniem dnia i podejmowanego tematu będzie wyjątkowy koncert „Drzewo dom i stół” w wykonaniu Joanny Słowińskiej i Stanisław Słowiński Quartet.

 

Cały skansen – park etnograficzny ożywi się gwarem rozmów, wypełni się muzyką, odgłosami z toczących się warsztatów, stanie się miejscem spotkań z artystami, sobą nawzajem, wspólnych działań i kreatywnych aktywności, ale również będzie służył gościom do swobodnego odpoczynku na kocach, pikniku w cieniu chaty i czytania książek w cichych zakamarkach skansenu.

 

Na godz. 13.00 zaplanowane zostało pierwsze wydarzenia na scenie - koncert Kapeli Brodów, nie zabraknie też wspólnych tańców. O godz. 15.00 odbędzie się pokaz mody, który rozegra się w przestrzeni skansenu, z muzyką na żywo zespołu Echo Rodu. Tematem przewodnim tegorocznego pokazu mody jest barwa i materiał, jako dwa elementy, którym projektanci poświęcili w swoich kolekcjach szczególną uwagę. Zobaczymy: artystyczne projekty koszul Saszy Malisz łączące grafikę z fotografią szlachetną i ukraińskim haftem ludowym; bajecznie kolorowe, pełne kobiecej mocy spódnice i suknie Zielekady, oraz minimalistyczne, naturalne i kobiece projekty Kasi Bohaczyk. Po pokazie, o godz. 15.30 odbędzie się koncert zespołu Echo Rodu. Dzień zakończymy muzycznie o godz. 17.30 koncertem Joanna Słowińskiej i Stanisław Słowiński Quartet.

 

Jak zawsze szczególnie dużo aktywności przygotowano dla dzieci i rodzin. Cały dzień działać będzie specjalnie przygotowana strefa dla dzieci. W programie m.in. domowy teatrzyk, tworzenie instrumentów muzycznych, motanki, animacje i zabawy ruchowe, malowanie na polanie, wspólne śpiewy i tańce, jak również przygodowa gra terenowa po skansenie.

 

W przygotowanej strefie smaku będą czekać  na gości stoiska kulinarne, do wyboru smaki regionalne, wegetariańskie i slowfood. Będzie można spróbować zdrowych, lokalnych produktów i wypełnić koszyki własnoręcznie wytwarzanym chlebem, serek kozim, przetworami, olejem, miodem z rodzinnej pasieki.

 

ETNOmania to miejsce i czas, gdzie spotykają się pokolenia, gdzie spotyka się miasto i wieś, gdzie zabawa łączy się z nauką, kultura z naturą. Podczas ETNOmanii łączymy naukę dawnych rzemiosł, rodzinne aktywne i twórcze spędzenie wolnego czasu. Festiwal odznacza się radosną, żywą i aktywną formułą, w bliskości z autentyczną tradycją i twórczymi ludźmi! Wszystko to z dala od zgiełku, pośpiechu i betonu miasta a blisko kultury, natury i siebie nawzajem.
 

 

Festiwal ETNOmania - 16 lipca 2023 – Skansen w Wygiełzowie

Program zawiera atrakcje, które znajdują się w pięciu strefach tematycznych: Rzemiosła, Folkdizajnu i Eko, Muzyki, Dzieci i Relaksu.

11.00 - 19.00

TARGI: rzemiosła, rękodzieła, dizajnu, produktów eko i dla dzieci, lokalnych produktów - blisko 150 Wystawców;
ETNOsmaki, kuchnia regionalna, wegetariańska, slow food i street food, produkty tradycyjne i zdrowe przetwory;
całodzienne otwarte WARSZTATY i pokazy rzemiosła: bibułkarstwo I garncarstwo I hafciarstwo I koronkarstwo I kowalstwo I łyżkarstwo I rzeźba I tkactwo I tłoczenie oleju I wicie wianków I wikliniarstwo I zabawka ludowa;
strefa Żywa: plenerowa działania i twórcze warsztaty z Żywą Pracownią;
strefa Dzieci: animacje, zabawy, twórcze ekowarsztaty z Beskidem Podkowca | gra terenowa
ETNOpiknik: relaks w cieniu chaty, na kocach i leżakach, konkursy z nagrodami;

***

13.00 koncert Kapeli Brodów (mała scena)
15.00 pokaz mody z muzyką na żywo zespołu Echo Rodu
15.30 koncert Echo Rodu
17.30 koncert "Drzewo, dom i stół" Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Quartet 

-

Blok tematycznych prelekcji "DOM w kulturze ludowej"

14.00-15.00  Dom u Krakowiaków Zachodnich
15.15-16.15 Symbolika domu, dom w tradycjach i zwyczajach
16.45-18.30 gra integracyjna "Budujemy skansen"
---
Sekcja warsztatów na wcześniejsze ZAPISY:

12.00-14.00 Makramowe liście
12.00-14.00 Moja pierwsza praca snycerskie
12.00-14.00 Sztuka cienia, albo cyjanotypia!
14.00-16.00 Pająki ze słomy i wikliny
14.00-16.00 EKOobrazki
14.00-16.00 Sztuka w naturze – natura w domu
14.00-16.00 warsztaty z Gospodarstwem Kozart
16.00-18.00 Kolorowe sny: warsztaty farbowania poszewek na poduszki
16.00-18.00 Ozdobne Wianki na drzwi

16.00-18.00 Przepisy na naturalne środki czystości
16.45-18.30 gra integracyjna "Budujemy skansen"

 

Wszystkie wydarzenia Festiwalu są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wejścia do skansenu.


------
organizator:
Fundacja Od Kultury
Partner Główny:
Muzeum Małopolski Zachodniej, Województwo Małopolskie

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Partnerzy:
Beskid Podkowca, Iossi, Felicea, Czasdzieci.pl

 

Mat. organizatora

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć