Kraków

Dzień Dziecka w oddziałach Muzeum Krakowa trwa aż 2 dni!

Dzień Dziecka w oddziałach Muzeum Krakowa trwa aż 2 dni!

Zapraszamy do wzięcia udziału w muzealnym Dniu Dziecka!

 

4 czerwca (sobota)

Chodź, pomaluj mój świat
godz. 10:00 - 13:00
warsztaty
Miejsce: dziedziniec przed Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Kreda w dłoń! Zapełnijmy przestrzeń przed Muzeum Nowej Huty galerią postaci z polskich i ukraińskich bajek i legend! Niech plac przed dawnym kinem Światowid zatonie w barwach! W przerwach w rysowaniu zaplanowane są zabawy podwórkowe, a dla posiadających smartfony – warsztaty animacji. W razie niepogody zajęcia zostaną zorganizowane w środku budynku. Najmłodszym pomoc zapewnią animatorzy polscy i ukraińscy.


Prowadzenie: Ksenia Berezowska, Mateusz Boczar, Zbigniew Semik
 
W pogoni za krzysztoforskim kogutem!
godz. 11:00
oprowadzanie z questingiem
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Czy wiecie, że Pałac Krzysztofory ma swojego ducha? Co więcej, z naszą rezydencją związana jest pewna legenda. Pojawia się w niej tajemniczy kogut, który na końcu okaże się… Ciii, tego sekretu nie zdradzimy.
W trakcie zajęć ruszymy śladem koguta, który ukrył się w krzysztoforskich piwnicach. Zostawi nam jednak zagadki w postaci questingu, które w trakcie zwiedzania będziemy wspólnie rozwiązywać.
Co odkryjemy w czeluściach pałacu? Czy spotkamy Czarną Damę, która lubi przechadzać się po sali balowej? Tego wszystkiego dowiemy się podczas rodzinnego oprowadzania. Serdecznie zapraszamy!
Prowadzenie: Justyna Kasińska

Bronowicki zielnik – na ból głowy i do smaku
warsztaty
godz. 15:00
Miejsce: Rydlówka, ul. Tetmajera 28

Zapraszamy do Rydlówki na smakowicie pachnące warsztaty zielarskie. Wzorem Stanisława Wyspiańskiego będziemy przyglądać się kwiatom i stworzymy własne zielniki z niebanalnymi opisami roślin. Poznamy dawne tradycje zielarskie i odkryjemy lecznicze właściwości rosnących na bronowickich łąkach roślin. Nie zabraknie też ciekawych eksperymentów zapachowo-smakowych! Zajrzymy do dawnych przepisów kulinarnych i skosztujemy pysznych kwiatowo-ziołowych herbat.
Prowadzenie: Ewelina Radecka i Joanna Zdebska-Schmidt

Podziemna tajemnica
godz. 10:00 - 17:00
karty pracy na wystawie
Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
 
Podobno Podziemia Rynku Głównego skrywają niejeden sekret. Na śmiałków, którzy je odwiedzą, czekać będzie niecodzienne wyzwanie. Czy uda się Wam odkryć wszystkie tajemnice i spisać je na specjalnych kartach pracy? Zapraszamy na zwiedzanie wystawy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa i wspólne odkrywanie jej na nowo z przygotowanymi przez naszych pracowników materiałami edukacyjnymi.

 

5 czerwca (niedziela)

Retro kuchnia
godz. 11:00 i 14:00
warsztaty
Miejsce: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
 
Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszczańskim domu była kuchnia. To w niej przygotowywano odświętne dania, ale też codzienne posiłki. Zaprezentujemy niezwykłe przedmioty związane z gotowaniem, które dla wielu osób mogą być zupełnie nieznane, jak maselniczka, foremki do robienia czekoladek, maszynki do gotowania czy robienia lodów. W części warsztatowej przygotujemy ilustracje do dawnych książek kucharskich.
Prowadzenie: Iwona Kawalla - Lulewicz, Małgorzata Kuciel

Herbaciane tajemnice
godz. 12:00 (godzina może ulec zmianie)
warsztaty
Miejsce: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Słyszysz: „herbata” i… co myślisz? Dla niektórych to herbata zielona, dla innych owocowa. Niektórzy wolą ją pić z dużych i ciężkich kubków, inni – z delikatnych filiżanek. Świetnie sprawdza się też w termosie. Na sklepowych półkach stoi i w wielkich metalowych lub szklanych słojach albo w tekturowych pudełkach z wydzielonymi porcjami. Ile osób – tyle sposobów na przygotowanie tego niezwykłego napoju.
W trakcie warsztatów prowadzonych przez mistrzów parzenia i właścicieli sklepu eherbata.pl poznamy pielęgnowaną przez wielu sztukę i tradycję przygotowywania naparów. Jaką rolę pełniła ona kiedyś, a jaką współcześnie?
Zapraszamy na dziedziniec Domu pod Krzyżem, by w cieniu wierzby odkryć tajemnice herbat.
Prowadzenie: Mariusz Zygmunt (eherbata.pl)

Śladem krakowskich zwierzaków
godz. 12:00
Spacer edukacyjny
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
 
Chyba każde dziecko słyszało o Smoku Wawelskim, ale już nie wszyscy znają psa Dżoka. Dlatego też podczas naszego spaceru będziemy podążać szlakami, wyznaczonymi dla nas przez krakowskie zwierzęta. Zobaczymy m.in. lwa, słonia, wiewiórkę oraz pawia. Nie zabraknie także najsłynniejszych mieszkańców Rynku, czyli krakowskich gołębi. Postaramy się ponadto odpowiedzieć na pytanie, czym karmić miejskie zwierzątka. Zachęcamy wszystkie dzieci, aby na spacer wzięły ze sobą ulubione pluszaki – szczególnie mile widziane oczywiście zwierzęce przytulanki!
Prowadzenie: Anna Magiera (Dział Edukacji)

 

Informacje organizacyjne

Udział w wydarzeniach:
10 zł – dzieci i młodzież do 18 lat
jeden opiekun ma bezpłatny wstęp, każdy kolejny płaci 10 zł.


(z wyjątkiem zajęć Chodź, pomaluj mój świat na dziedzińcu przed budynkiem Muzeum Nowej Huty 4.06, godz. 10:00-13:00. Zajęcia te są bezpłatne)

Bilety wstępu na wystawy stałe i czasowe sprzedawane będą w kasach muzealnych oraz przez stronę internetowa http://www.mhk.pl/rezerwacja-biletow.

W dniu 4 czerwca bilet wstępu na wszystkie wystawy Muzeum Krakowa dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia  w cenie 1 zł. 
W dniu 5 czerwca bilet wstępu na wszystkie wystawy Muzeum Krakowa dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia  w cenie 1 zł z wyłączeniem Rynku Podziemnego.

Bilety na wydarzenia można rezerwować oraz kupić w kasach muzealnych oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Kontakt:
telefon: (12) 426 50 60
email: info@muzeumkrakowa.pl

 

Materiały organizatora

 

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć