Miasto Kraków i Krakowskie Forum Kultury zapraszają na wyjątkowy cykl spacerów. Od maja do października 2022 roku zapełnimy atrakcjami każdy weekend. Wyprawimy się nie tylko poza Stare Miasto, ale i poza Kraków!
Do wspólnego spacerowania zachęcamy wszystkich – od najmłodszych do najstarszych. Tematyka spacerów będzie zróżnicowana – każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Wędrówki z cyklu Kraków na okrągło zaangażują wszystkie zmysły, nie jedynie słuch i wzrok. Będziemy smakować, wąchać i dotykać. Odwiedzimy zarówno miejsca znane, jak i zwykle pomijane w przewodnikach. Poza wielką historią poznamy detale życia codziennego, pikantne szczegóły, wstydliwe tajemnice, kulisy skandali i źródła plotek, które rozpalały wyobraźnię krakowian od średniowiecza do współczesności.
Zajrzymy do królewskiej kuchni i na mieszczańskie kuchenne schody, żaden szczegół historyczno-kulturalno-obyczajowej panoramy Krakowa nie umknie naszej uwadze. Będziemy się śmiać i wzruszać, uczyć i bawić, tropić i odkrywać. Prócz wędrówek śladami słynnych krakowian czekają nas spacery tropem miejskich kawiarni, mostów, zakładów przemysłowych, drukarni, zwierząt istniejących i wyobrażonych, a nawet łacińskich sentencji wykutych na fasadach.
Dowiemy się, co jadano i co czytano, gdzie należało bywać, a gdzie noga statecznej mieszczki nigdy by nie postała, jak pachniał plac targowy, z czym musiały się mierzyć krakowskie emancypantki. Kto przybył do Krakowa ze Wschodu, kto z Zachodu i jak wtopili się w tkankę naszego miasta. Jak magia przenikała się z nauką. Kto został świętym, a komu do dziś wypominamy grzechy. Dokąd chodził na zakupy Stanisław Lem i gdzie protestowała Kazimiera Bujwidowa. Będziemy spacerować nie tylko o każdej porze dnia, ale i wieczorami, spotkanie z duchem nie jest więc wcale wykluczone.
Wszystkie informacje o projekcie można znaleźć na stronie: www.krakowskieforum.pl oraz www.facebook.com/krakowskieforum
Regulamin spacerów dostępny jest na stronie www.krakowskieforum.pl w zakładce O nas/ Regulaminy.
7 maja, 10:00
Nie takie Stare Miasto – architektura 1900-1914 w obrębie Plant
7 maja, 10:45
Muzyka Krakowa
8 maja, 10:00
Kraków na wesoło (dla dzieci)
14 maja, 16:00
O stylach w architekturze na przykładzie budowli na terenie Starego Miasta
15 maja, 10:30
Legendy i mity Krakowa – co jest nie tak z powielanymi stereotypami
15 maja, 11:00
Nie od razu Kraków zbudowano (dla dzieci)
20 maja, 19:00
Kraków Romantyczny
21 maja, 9:00
Ojców i Pieskowa Skała (spacer wyjazdowy)
21 maja, 9:00
Krakowski Szlak Obwarzanka
21 maja, 13:00
Niedostrzegane. Detal w Dzielnicy I
22 maja, 10:00
Podwójne życie Krakowa – wycieczka filmowa
22 maja, 11:00
Szlakiem krakowskich legend (dla dzieci)
28 maja, 10:00
Święci krakowskiego Kazimierza
29 maja, 11:00
Spacerem z mamą po legendarnym Krakowie (dla dzieci)
Opisy spacerów są dostępne na stronie krakowskieforum.pl
Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona.
Bilety w cenie 1 zł do nabycia w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 lub na stronie https://bilety.krakowskieforum.pl/MSI/mvc/pl, a także w dniu spaceru w miejscu zbiórki – maksymalnie 15 minut przed rozpoczęciem spaceru (płatność gotówką).
Istnieje możliwość zarezerwowania miejsca na dany spacer (telefonicznie pod numerem telefonu: 12 422 08 14 w. 26 w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00). Zarezerwowany bilet należy zakupić maksymalnie 15 minut przed rozpoczęciem spaceru w miejscu zbiórki (płatność gotówką).
Regulamin spacerów dostępny jest na stronie www.krakowskieforum.pl zakładka O nas/Regulaminy.
Program może ulec zmianie z powodów niezależnych od organizatora. Informacje o ewentualnych zmianach będą publikowane na stronie internetowej oraz Facebooku KFK.
Organizatorzy: Krakowskie Forum Kultury, Miasto Kraków
Partner projektu: Dzielnica I
Patroni medialni: krakow.pl, Radio Kraków, Małopolska Organizacja Turystyczna