Warszawa

Kolorowe słoiki na kuchenne różności

a

Piję dużo kawy w pracy rozpuszczalną, bo na luksusy parzenia tej lepszej z ekspresu nie można sobie pozwolić z braku ekspresu, w efekcie posiadam całe siatki szklanych słoików o ciekawych kształtach i jak zwykle szkoda mi ich wyrzucić. Ale słoiki świetnie przydają się w kuchni zwłaszcza na przyprawy, bo tym nie wietrzeje zapach. Zwykłe słoiczki z przyprawami żadna sztuka, każdy może mieć, ale ja proponuję słoiczki kolorowe ozdobione metodą decoupage.

 

 


Do wykonania słoiczków potrzebujemy:

 

 

  • Słoiczki, świetnie nadają się wszystkie po kawach bo maja dodatkowo ozdobne nakrętki
  • serwetki trójwarstwowe z motywami liści, kwiatów lub owoców, czy warzyw
  • kilka kolorów farb akrylowych w tubkach, najlepsze o konsystencji śmietany, raczej jasne kolory - beże, zielenie, odcienie żółtego oraz jeden lub dwa ciemne kolory najlepiej czekoladowy brąz lub ciemna zieleń
  • dwa pędzelki płaskie w tym jeden miękki koniecznie, małe nożyczki bardzo ostre
  • klej do decoupage
  • lakier akrylowy matowy lub pół matowy
  • medium jednoskładnikowe do pęknięć – niekoniecznie

 


Wybrany z serwetki wzór starannie wycinamy, tak by w miarę możliwości nie widać było żadnego tła z serwetki. Słoik malujemy dokładnie jasnym kolorem farby, najlepiej kontrastującym z wybranym motywem z serwetki lub w tej samej konwencji kolorystycznej ale kilka tonów jaśniejszą barwą od barwy motywu. Po wyschnięciu czynność powtarzamy wtedy kolor równomiernie i bez smug pokrywa powierzchnię. Po wyschnięciu dopasowujemy na razie na sucho rozmieszczenie wzoru. Po wybraniu optymalnego położenia oddzielamy z wyciętego wzoru dwie warstwy serwetki niezadrukowane – interesuje nas tylko trzecia zadrukowana warstwa. Miękkim pędzelkiem smarujemy cienką warstwą kleju słoik w miejscu gdzie ma być wzór, klej powinien być naniesiony na powierzchnię nieco większą niż potrzebna do przyklejenia wzoru. Nakładamy delikatnie wzór  rozprostowując go w razie potrzeby delikatnie palcem. Starając się by nie powstały żadne zagniecenia. Następnie starannie cienką warstwę kleju rozprowadzany na wzorze, musimy to robić bardzo delikatnie gdyż nasiąknięta serwetka łatwo może się podrzeć. Przyklejamy tak wszystkie części wzoru jeżeli składał się on z więcej niż jednego elementu i czekamy kilka godzin aż powierzchnia będzie całkowicie sucha. Całość dokładnie lakierujemy, powtarzając czynność co najmniej 2-3 razy za każdym razem odczekujemy by kolejna warstwa lakieru wyschła.

 


Moje słoiki mają charakterystyczne pęknięcia farby, szczegółowo opisałam tę metodę w innej pracy – zielnik metodą decoupage, wariant II.

 

mama Agnieszka

 

Komentarze

Jak zrobić pęknięcia bo nie rozumiem ?

dodany: 2012-12-17 17:51:36, przez: Marek

jak zrobic te pekniecia bo nie rozumiem ?

dodany: 2012-12-17 17:50:57, przez: Marek

to super pomysl. teraz mama sie ciesz jak na niego patrz sprubujcie. pozdrawiwm wszystkich

dodany: 2012-10-23 14:26:16, przez: natalka

a

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Inspiracje plastyczne

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)