Rana jest to przerwanie ciągłości skóry lub błony śluzowej w wyniku działania siły urazu. Rozległość i głębokość ran zależy od rodzaju urazu, jego siły i miejsca, na które działał. Zaopatrywanie ran ma na celu zatamowanie krwawienia i ułatwienie późniejszego gojenia się.
Jeśli mamy do czynienia z sytuacją opisaną przez Panią należy:
-
Założyć rękawiczki lateksowe;
-
Zdezynfekować ranę solą fizjologiczną;
-
Założyć opatrunek uciskowy. Polega on na tym, że ranę przykrywa się kilkoma warstwami sterylnej gazy, następnie przymocowuje się całość bandażem, wywierając dość mocny ucisk. Jeżeli to nie pomaga, na poprzedni opatrunek należy nałożyć następną gazę i ponownie mocniej obandażować. Prawidłowo założony opatrunek uciskowy powinien zatrzymać krwotok. Należy pamiętać, że nie wolno kłaść na ranę ligniny czy waty, ponieważ środki te przyklejają się do rany i utrudniają jej gojenie się;
-
Unieruchomić kończynę z urazem. Po każdej zmianie ułożenia kończyny należy sprawdzić zabarwienie palców (czy są zaróżowione) oraz nawrót włośniczkowy (przez 5 sekund trzeba ucisnąć płytkę paznokcia, po czym sprawdzić w jakim czasie wraca na nim kolor- norma to 2 sekundy)
-
Następnie należy udać się do lekarza, by ocenił ranę, może być potrzeba chirurgicznego zaopatrzenia rany (oczyszczenie, szycie).
Jeśli w ranie jest ciało obce (szkło) NIE MOŻNA GO WYCIĄGAĆ. To zadanie należy do lekarza
Tomasz Liber
Komentarze