a
aKocie przepisy i nie tylko, czyli co słychać u Hello Kitty i jej przyjaciół?

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Nauka czytania ucznia klasy pierwszej

Szanowna Pani, mój siostrzeniec uczęszcza do klasy pierwszej, ma padaczkę, pisze lewą ręką. W szkole ma duże problemy z liczeniem, myli kolejność cyfr. Duży problem jest z czytaniem , gdyż głoskuje i nie potrafi czytać sylabami, nie wie jaki wyraz przeczytał. Nie lubi nauki, często powtarza, że nie umie czytać, choć liter zna bardzo dużo. Dlatego też chciałabym zapytać, czy jest możliwa w kl.I nauka czytania sylabami wg metody symultaniczno-sekwencyjnej? Jeśli tak, to drukowanymi literami najlepiej? Zna litery pisane więc nie wiem, czy drukowane byłyby lepsze do czytania sylabami. Bardzo proszę o odpowiedź. Może przez wakacje udałoby się nam poćwiczyć.


Pytanie przesłała Pani Jola
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Jolu,

najlepiej byłoby jednak uczyć sylabami drukowanymi. Literami pisanymi chłopiec przepisuje z tablicy lub książki, ale to nie oznacza umiejętności czytania.
Jest bardzo dobry program oparty na symultaniczno-sekwencyjnej nauce czytania "Moje sylabki" (www.wir-wydawnictwo.com). Siostrzeniec nie chce czytać, bo rozpoznawanie liter bez zrozumienia sensu zdania nie może przynieść dziecku satysfakcji. Jestem przekonana, że jeśli podczas wakacji poćwiczycie codziennie godzinkę, to we wrześniu świat Siostrzeńca będzie wyglądał zupełnie inaczej, a szkoła przestanie być koszmarem i źródłem frustracji.

 

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: padaczka, nauka czytania

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)