Warszawa

Porady naszych Ekspertów

5,5-latek - nieokreślona lateralizacja

Witam,

mam pytanie, synek miał badaną lateralizację, zakończone badanie wykazało nieokreśloną lateralizację. Syn dużo czynności wykonuje prawą ręką, wycina nożyczkami, ale zawsze che pisać i rysować lewą ręką. Mycie zębów oburęczne, spożywanie posiłków również. Jeśli chodzi o resztę części ciała, to dominacja oko prawe, noga prawa, ucho prawe. Tylko do rysowania i pisania używa lewej ręki. Panie zaproponowały zmianę reki na prawą, naprawdę nie wiem, co w tej sytuacji robić. Gdy zwracam synkowi uwagę, aby rysował prawa ręką, robi to, ale niechętnie. Proszę o poradę, z góry bardzo dziękuję.

Barbara
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Barbaro,

 

należy wykonać kilka prób (przekładanie kart, wrzucanie drobnych elementów do butelki itp.), sprawdzając przy tym czas i precyzję wykonywania zadań prawą i lewą ręką. Istotny może być też fakt, czy w najbliższej rodzinie są osoby leworęczne. Synek jest już duży i nie można dłużej zwlekać z wyborem dominującej ręki. Oburęczność jest dla dziecka bardzo niekorzystna. Skutki oburęczności, to między innymi trudności z koncentracją, nadaktywność ruchowa, problemy z prawidłową artykulacją głosek, zaburzenia uczenia się sekwencji ruchów, co w konsekwencji negatywnie wpływa na naukę oraz kształtowanie się emocji dziecka.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: lateralizacja

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć