Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zanieczyszczenia mechaniczne i mikroorganiczne

Witam,

słyszałam, że istnieją zanieczyszczenia mechaniczne - czym one są? Jakie stwarzają zagrożenie dla zdrowia? Tak samo - czym są zanieczyszczenia mikroorganiczne i jakie stwarzają zagrożenie dla zdrowia?

Monika
Maja Raczkowska - Marketing Manager, HB Polska

Maja Raczkowska

Marketing Manager, HB Polska

Odpowiedź:

Pani Moniko,

 

zanieczyszczenia mechaniczne to m.in.  gazy VOC, substancje smoliste pochodzące z dymu papierosowego, metanal. Związki benzenu dostają się do środowiska w wyniku emisji spalin, palenia w przestarzałych piecach i są również emitowane przez niektóre materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz. Ich eliminacja następuje podczas zastosowania filtrów węglowych lub filtrów HEPA, które składają się na 4 stopniowy system filtracji APT w urządzeniach Airpuric HB.


Zanieczyszczenia mikroorganiczne to zarodniki roztoczy, pleśń, wirusy i bakterie, alergeny odzwierzęce i roślinne. Ich usunięcie może odbyć się za pomocą wysokiej temperatury np. System termodynamicznej sterylizacji powietrza w oczyszczaczach bezfiltrowych Airfree.


Z zanieczyszczeniami smogowymi ( mechanicznymi) mamy do czynienia szczególnie w okresie grzewczym, kiedy gęste zamglenie i brak wiatru powodują wysokie stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 w powietrzu. Powodują one ucisk w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, drapanie w gardle, łzawiące oczy. W dłuższej perspektywie działają trująco na organizm człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że zanieczyszczenia smogowe mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu i zdrowie przyszłych matek, powodować zaburzenia układu oddechowego i krążenia, jak również powodować depresję.

 

Na zanieczyszczenia mikroorganiczne jesteśmy narażeni w ciągu całego roku. Działają one drażniąco na nasz układ oddechowy, mogą powodować wykwity skórne, reakcje alergiczne polegające na uporczywym swędzeniu, mają wpływ na układ pokarmowy i samopoczucie psychiczne. Zanieczyszczenia są szczególnie groźne dla osób o obniżonej odporności, w tym dzieci i osoby starsze.

 

Pozdrawiam

Monika Raczkowska 

Zobacz inne porady w tematyce: zanieczyszczenia powietrza

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć