Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka

Witam,

jak powinien wyglądać jadłospis 10-miesięcznego dziecka?

Dorota
mgr Ewelina Tabaczar - Dietetyk

mgr Ewelina Tabaczar

Dietetyk

Odpowiedź:

Dzień dobry,

 

między 7-12 miesiącem życia wytwarza się umiejętność oczyszczania łyżki wargami, gryzienia, żucia, ruchów języka na boki, rozwija się także drobna motoryka umożliwiająca samodzielne karmienie. W wieku 9-11 miesięcy konsystencja pokarmu powinna być w postaci drobno posiekanych lub rozdrobnionych pokarmów oraz miękkich produktów podawanych do rączki.


W jadłospisie 10-miesięcznego dziecka powinno znaleźć się mleko matki (lub modyfikowane), a także zmielone mięso czy ryby, rozgniecione gotowane warzywa i owoce, posiekane surowe warzywa i owoce (np. jabłko, gruszka, banan, melon, pomidor), kasze i pieczywo. Podajemy do ręki miękkie kawałki czy cząstki warzyw, owoców i mięsa. Uzupełniamy także żywienie dziecka o jogurt naturalny, sery, kefir oraz wodę i soki - sok powinien być 100%, przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (porcja ta jest liczona z ilością spożytych owoców).


Dopiero w wieku 12-23 miesiące powinny to być produkty z rodzinnego stołu, posiekane lub rozdrobnione w miarę potrzeby.


Proszę pamiętać, że to rodzic/opiekun decyduje CO dziecko zje, KIEDY I JAK jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje CZY posiłek zje i ILE zje.

 

Pozdrawiam

Ewelina Tabaczar

Zobacz inne porady w tematyce: jadłospis

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć