Porady naszych Ekspertów
2-latek i bardzo dziwne zachowanie
Witam,
mój syn tydzień temu skończył 2 latka. Już mniej więcej, gdy skończył rok zaczął przejawiać momentami dziwne zachowanie. Szczególnie wyróżnia się jeden element, który w ostatnim czasie bardzo się nasilił: przeciąganie wzrokiem. Idąc np. wzdłuż stołu czy obracając głowę, jego oczy są w bezruchu i dopiero jak minie ten stół albo skończy obrót głową, potrafi spojrzeć na mnie normalnie. Do tego jak na 2 latka ma bardzo słaby rozwój: mówi jedynie "mama" i poza tym praktycznie nic. Kiedyś jeszcze potrafił powiedzieć do mnie "tata", ale teraz już tego nie robi. Poświęcamy mu z żoną dużo czasu, bawimy się z nim, wychodzimy, próbujemy uczyć, ale on momentalnie traci zainteresowanie czymkolwiek. Lekarzy to on w swoim życiu już wielu widział, była historia szpitalna, zapalenie oskrzeli, częste zapalania ucha i wiele innych. Ostatnio dostaliśmy skierowanie na badanie słuchu i wzroku ze względu na to "przeciąganie wzroku", bo nawet lekarz zauważył, że syn mało co w ogóle reaguje, jak go wołamy. Od niedawna zrobił się też drażliwy, płaczliwy. Naprawdę już nie wiem, co robić.
Pozdrawiam,
Sławek
psycholog kliniczny
Odpowiedź:
Szanowny Panie,
badania wzroku i słuchu są bardzo ważne, ale nie warto zwlekać z wizytą u psychologa dziecięcego, doświadczonego terapeuty dziecięcego lub po prostu zgłosić się do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Mogą Państwo również skonsultować rozwój synka z jednym z terapeutów Metody Krakowskiej (www.szkolakrakowska.pl). Same wizyty u lekarzy nie są wystarczające; lekarze rzadko mają specjalistyczną wiedzę dotyczącą zaburzeń rozwoju czy funkcji poznawczych (uwagi, postrzegania).
Z poważaniem,
Magdalena Gaweł
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej.
CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.
Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu.
Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Komentarze