Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zaburzenia mowy u 2-latki

Witam,

moja córka ma obecnie 2 lata i miesiąc. Odkąd skończyła 2 lata zaczął mnie niepokoić jej rozwój mowy, a raczej jego brak. Po swojemu mówiła i nadal mówi bardzo dużo, jednak trudno uczy się nowych słów, np. na krowę mówi "kwa", na świnię "ći", woda to "da", ogólnie ma tendencję do mówienia samej końcówki wyrazu. Zdań złożonych nie mówi. Nie potrafi powiedzieć "mama daj", tylko albo mama, albo da. Chętnie powtarza. Potrafi wskazać palcem na przedmiot, który chce. Kontakt wzrokowy jest, ale bardzo krótki, reaguje na swoje imię. Na bilansie 2-latka poprosiłam o skierowanie do logopedy i w wieku 2 lat zaczęła terapię z diagnozą: zaburzony rozwój mowy. Udałam się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, bo martwił mnie dodatkowo brak kontaktu z córką, tak jakby słyszała, jednak nie do końca była ze mną. Autyzm został wykluczony. Co mogę więcej zrobić, by wspomóc naukę mówienia dziecka?

Małgorzata
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Małgorzato,


przede wszystkim należy wyeliminować z otoczenia Córeczki wszelkie stymulacje prawopółkulowe (takie jak: smartfon, tablet, komputer, radio, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one dziecku słuchanie mowy z otoczenia. Powinna Pani stymulować rozwój mowy Córki poprzez:


-  program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach),


- serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi,


- ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu, takie jak układanki lewopółkulowe, sekwencje wzrokowe, słuchowe (ćwiczenia te opisane są w książce J. Cieszyńskiej i M. Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia”, można skorzystać z zestawów przygotowanych przez Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej).

 

Najlepiej byłoby, gdyby zgłosiła się Pani z Córeczką do logopedy pracującego Metodą Krakowską®, który pokaże Pani jak wykonywać ćwiczenia. Listę terapeutów znajdzie Pani na stronie http://www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia mowy, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć