Kraków

Porady naszych Ekspertów

Problem z głoskami

Witam,

mój 5-letni syn ma problem z głoskami. Pani w przedszkolu już w czwartym dniu września zaproponowała mi, abym poszła z synem na badanie słuchu, bo ma problem z głoskami, nawet w krótkim wyrazie, np. DOM, nie potrafi powiedzieć pierwszej i ostatniej literki, nie mówiąc o tym, że nie przeliteruje całego wyrazu. Jak pytałam syna, to zgaduje z literami. Proszę o poradę. Z sylabami nie ma problemu. Zastanawiam się, jakbym nauczyła syna czytać sylabami? I tak się obawiam jak będzie? Gdy pójdzie do 1 klasy z głoskami, bo z relacji rodziców i nauczycieli to w szkole podstawowej podstawą jest głoskowanie i obawiam się, że syn będzie miał kłopot i niższą ocenę...

Gosia
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Gosiu,

 

synek nie poradzi sobie w szkole, jeśli nie będzie czytać ze zrozumieniem i o to powinna Pani zadbać. Jeśli nawet nie otrzyma dobrej oceny z głoskowania, to nie zmieni to jego drogi edukacyjnej, ale jeżeli nie nauczy się czytać ze zrozumieniem to jego sytuacja edukacyjna będzie niezwykle trudna. Głoskowanie nie jest dobrą metodą nauki czytania, nie powinna Pani wymagać tej umiejętności od dziecka. Takie nauczanie tylko umacnia w dziecku przekonanie, że nie potrafi.


Proszę nauczyć czytać sylabami, a zobaczy Pani, że potem głoskowanie nie będzie trudne, choć do niczego niepotrzebne.

 

O tym jak uczyć czytać przeczyta Pani w artykule na stronie (www.centrummetodykrakowskiej.pl), w zakładce "do pobrania", w książce "Kocham uczyć czytać" (www.we.pl).


Jeśli Synek jest lewouszny, to wymaganie głoskowania jest neurobiologicznie niepożądane.


Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z czytaniem, głoskowanie, sylabowanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)