Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Wnuk brzydko mówi do babci

Witam,

mój 4-letni syn źle odnosi się do babci. Mówi: "jesteś głupia, zamknij się" itp. Czasem takie słowa babcia słyszy już na dzień dobry bez powodu albo z błahego. Jednocześnie często się z babcią bawi, wygłupia, ale nie słucha kiedy babcia mu czegoś zabrania. Potrafi też ja uderzyć. Tłumaczę, że tak nie wolno się odnosić do babci, że to są brzydkie słowa, próbowałam też dawać kary, ale to nie pomaga. Pytałam, dlaczego tak się zachowuje, a on, że nie lubi babci, bo jest głupia.. Od kilku miesięcy mieszkam z nim z rodzicami, więc takie zachowanie jest trudne do zniesienia i powoduje napięta atmosferę. Co mogę zrobić, aby zmienić jego zachowanie?

Maja
Renata Trojan - Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Renata Trojan

Odpowiedź:

Witam Panią,

 

należy oczywiście reagować za każdym razem, gdy chłopiec w nieodpowiedni sposób odnosi się do innych. Reakcja powinna być zarówno ze strony Pani - mamy, jak również babci - osoby, do której kierowane są takie słowa. Trzeba ze spokojem powtarzać, że tak nie mówi się do innych, że babci sprawia to przykrość, odwoływać się do uczuć własnych dziecka - jak ono czułoby się, gdyby ktoś tak do niego mówił.


Pisze Pani, że syn często bawi się i wygłupia z babcią, a nie podporządkowuje się jej zakazom. Być może babcia nadmiernie pozwala wnukowi na różne zachowania, obracając je w żart lub bagatelizując. 


Warto zastanowić się przede wszystkim, skąd syn czerpie wzór odnoszenia się do babci. Jeśli dorośli w jego otoczeniu używają, bądź używali podobnych komentarzy, chłopiec powtarza je, traktując, jako ogólnie przyjęte stwierdzenia.
Zawsze trzeba weryfikować to, co i w jakim kontekście mówimy, rozmawiając przy dziecku. Czasem nasz, wydawałoby się niewinny żart lub nieopatrznie wypowiedziany komentarz, może spowodować powtarzanie ich przez dziecko, jako coś - dla niego zupełnie naturalnego, skoro tak mówią dorośli. Ale dla nas - rodziców, dziadków - w ustach dziecka staje się czymś niestosownym, nie do zaakceptowania.

 

Pozdrawiam serdecznie,
Renata Trojan

Zobacz inne porady w tematyce: problem z zachowaniem, stawianie granic

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Na aktywny i pełen wrażeń wypoczynek w promieniach słońca jest mnóstwo pomysłów.  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  

Nowinki

Wpływ smoczka na wymowę

Wpływ smoczka na wymowę

Wiele mam zadaje sobie pytanie ? Jak długo używać butelkę ze smoczkiem do karmienia dziecka?? Firmy produkujące akcesoria dla niemowlaków...  
Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Ruch odgrywa niezwykle istotną rolę w przebiegu harmonijnego rozwoju każdego dziecka.  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019