Rzeszów

Porady naszych Ekspertów

Syn zmienia majtki kilka razy na dzień

Witam,

od jakiegoś miesiąca mam problem z 5-letnim synkiem. Zmienia on majtki po każdym sikaniu, nawet jeśli sikanie jest w nocy. Majtki zostawia pod każdym łóżkiem, a ja tylko chodzę i zbieram. Twierdzi, że je podsikał i musi zmienić, kiedy sprawdzam nawet nie ma tam mokrej kropelki. To dzieje się nie tylko po każdym sikaniu, nawet jak nie sika, nagle zrywa się i zmienia majtki.
Kiedy z nim rozmawiam dlaczego to robi, to mówi, że nie wie. Już pochowałam mu majtki i daje dwie pary na dzień, które również parę-paręnaście razy na dzień zmienia, kładąc te niby zamoczone na kaloryfer.
Już nie mam siły, zaczynam się na niego za to złościć, bo nie dość, że po sikaniu pół rolki papieru zużywa, to jeszcze starymi majtkami bądź też ręcznikiem wyciera niewidzialną kropelkę i zakłada nowe majtki. Co ciekawe, w przedszkolu nic nie zmienia i jakoś żyje, a w domu zaraz awantura jak mu chowam majtku, że niewygodnie i mokro, że musi zmienić. Problem w tym, że nic nie jest mokre. Co ja mam robić?

Z góry dziękuję za pomoc.
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

zachowanie syna można wiązać ze zbyt dużą dbałością i/lub niepewnością, związaną z higieną osobistą. Często takie zachowania biorą się z wcześniejszego rygorystycznego treningu czystości w domu, czyli z uczeniem dziecka korzystania z toalety. Powody zachowań syna mogą jednak być zupełnie inne. Warto więc udać się do specjalisty - psychologa dziecięcego - który przeprowadzi z rodzicami szczegółowy wywiad oraz dokona obserwacji dziecka, co pozwoli poszukać źródeł problemu oraz odpowiednich sposobów poradzenia sobie.

Do psychologa można umówić się w poradni psychologiczno-pedagogicznej (wizyta darmowa), w poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (wizyta na NFZ) lub w poradni prywatnej (wizyta płatna).

Z poważaniem,
Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: pomoc psychologiczna, nerwowość, dziwne zachowania

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)