a

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Brak adaptacji w przedszkolu 5-latki

Witam,

mam problem z 5-letnia córką, która jest 2 rok w przedszkolu, obecnie w zerówce. Córka bardzo przeżywa rozstanie ze mną rano, prawie każdego dnia płacze. Wiem, że potem w przedszkolu nie bawi się z innymi dziećmi, tylko sama. Mówi, że nie lubi chodzić do przedszkola, podejrzewam, że dlatego, że czuje się samotna. W domu bawi się normalnie z młodszą siostrą, z sąsiadami też, tylko tam jest problem. Sama mówi, ze to dlatego, że nie ma tam mamy. Wiem, że to wszystko wynika też trochę z jej charakteru. Jest raczej spokojna, dokładna, nie przepada za hałasem, woli małe grupy. Ja jestem w domu z 2 dzieci sama, mąż wraca na weekendy. Co mogę zrobić, żeby jej pomóc? Nadmienię, że rozmawiam stale z przedszkolanką, żeby jakoś ją podsunęła do dzieci, ale wychowawczyni mówi, że jak tylko ona sama odejdzie, to moja córka też odchodzi. Chce się bawić tylko z jedną dziewczynką.

An
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

rzeczywiście może być tak, że zachowanie córki w przedszkolu wynika z jednej strony z silnego przywiązania do mamy, a z drugiej strony - z cech osobowości.


Trudno wskazać konkretne sposoby działania w tej sytuacji, tym bardziej, że jest Pani głównym opiekunem córki i - jak rozumiem - trudno byłoby zaangażować inne osoby w pomoc np. przy odprowadzaniu czy odbieraniu córki z przedszkola.


Dodatkowo, może być tak, że ze względu na swoje cechy osobowości (bardziej introwertyczne) córka w przedszkolu czuje się najlepiej właśnie w towarzystwie jednej wybranej koleżanki lub bawić się samodzielnie. Nie ma w tym nic złego, nie każde dziecko (i nie każdy dorosły!) powinien być duszą towarzystwa i nie każdy z nas musi czuć się dobrze w dużej grupie rówieśników.


Jeżeli jednak uważa Pani, że niepokojące symptomy w zachowaniu córki utrzymują się za długo lub że są zbyt nasilone, to radzę skontaktować się ze specjalistą.


Pomocny w tej sytuacji będzie psycholog dziecięcy, najlepiej pracujący z całą rodziną (psycholog rodzinny), ponieważ w takiej sytuacji wsparcie potrzebne jest zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Z psychologiem dziecięcym można umówić się w rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej (wizyta bezpłatna), w poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (wizyta bezpłatna na NFZ) lub w poradni prywatnej (wizyta płatna). Można również skorzystać z pomocy psychologa przedszkolnego, jeżeli oczywiście placówka współpracuje z psychologiem. 

 

Z poważaniem,

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: adaptacja przedszkolna

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)