Szanowna Pani,
wydaje się, że w opisanej sytuacji dla Pani córki niebezpiecznie jest nie tyle częste korzystanie z telefonu komórkowego, co brak porozumienia i współpracy między rodzicami. Jeżeli uważa Pani, że mąż sprawuje opiekę rodzicielską w sposób nieodpowiedni, ma Pani prawo podjąć odpowiednie kroki. Mogą to być sposoby nieformalne: czyli na przykład rozmowa z byłym partnerem, wyjaśnienie swoich wątpliwości i wyrażenie potrzeb dotyczących wychowania dziecka lub prośba o rozmowę z byłym partnerem w obecności osoby trzeciej - kogoś zaufanego dla obu stron. Jeżeli takie nieformalne sposoby działania nie dają wymiernych wyników, wtedy można ponownie wkroczyć na drogę sądową. Można wnioskować o zmianę sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem (wnioskować o rzadsze spotkania męża z córką lub wnioskować o spotkania męża z córką na terenie określonej placówki - np. na terenie Komitetu Ochrony Praw Dziecka), można również wnioskować o udział byłych partnerów w terapii par w celu ujednolicenia i poprawienia opieki nad dzieckiem.
Jest też możliwość skorzystania z pomocy mediatora rodzinnego. Z takiej formy wsparcia (jeżeli sąd tak zdecyduje) można skorzystać w ośrodkach prywatnych lub w rejonowym oddziale Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Istnieje również możliwość złożenia wniosku do sądu z prośbą o przeprowadzenie badania męża w RODK.
Radzę przede wszystkim skonsultować się z prawnikiem, który dokładnie zbada Pani sytuację i doradzi najbardziej odpowiedni sposób postępowania.
Z poważaniem,
Wiktoria Jaciubek
Komentarze