Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Histeria u 1,5-roczniaka

Dzień dobry,

proszę o pomoc: mój 1,5-roczny synek od 2 tygodni ma napady histerii - zazwyczaj jak mu się na coś nie pozwoli. Najgrzeczniej się zachowuje, gdy jesteśmy na dworze, co prawda od tygodnia siedzimy w domu, gdyż synek ma zapalenia oskrzeli. Chodzi mi o napady histerii, tzn. strasznie płacze, aż wybroczyny pojawiają mu się na twarzy (wiemy, że to od wielkiego płaczu, bo byliśmy w szpitalu na obserwacji). Co robić, gdy zaczyna się histeria? Nie chce się przytulać, tylko siedzi na podłodze i krzyczy wniebogłosy.

Dominika
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

sytuacje, które Pani opisuje, są zupełnie typowe dla dzieci w wieku pomiędzy około półtora roku a 4 lata. Maluch na tym etapie po raz pierwszy zaczyna zauważać i uświadamiać sobie swoje emocje oraz rozpoczyna opanowywanie trudnej sztuki, jaką jest kontrolowanie własnych uczuć. Warto podkreślić, że panowanie nad własnymi emocjami i prawidłowe ich rozpoznawanie jest niełatwe również dla nas, dorosłych.


Jeżeli chodzi o reagowanie w sytuacjach buntu i histerii: dobrze jest starać się zachować spokój i opanować emocje. Wiadomo, że jest to trudne, lecz warto pamiętać, że dziecko bez przerwy obserwuje swoich rodziców i opiekunów. Widzi reakcje dorosłych i nieświadomie lub świadomie je naśladuje. Im częściej dorośli reagują na wybuchy malucha w spokojny sposób, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dziecko szybciej się nauczy tego samego. Dziecko nie buntuje się i histeryzuje dlatego, żeby zrobić rodzicom na złość albo żeby sprawić im przykrość. Po prostu nie potrafi zachować się inaczej na tym nowym dla siebie etapie rozwojowym. Cały czas uczy się, jak sobie radzić z niespodziewanymi emocjami, doświadczeniami i wrażeniami. I nie jest mu z tym łatwo. Należy też podkreślić, że w chwilach histerii i buntu dziecka okazywanie miłości przez mamę i tatę jest wyjątkowo istotne. Tym sposobem dziecko uczy się, że można kogoś kochać i akceptować pomimo tego, że czasami zdarza się tej osobie zachować w sposób nieodpowiedni.


Mogę też polecić lekturę książki "Najszczęśliwsze dziecko w okolicy" autorstwa Harveya Karpa.


Z poważaniem,

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, histeria

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)