Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Przetrwały niemowlęcy tryb połykania?

Moje 6 letnie dziecko, po konsultacji logopedycznej: wszystkie głoski artykułuje prawidłowo, język jest giętki ładnie spionizowany, sprawny aparat mowy. Ortodonta niedawno stwierdził przetrwały niemowlęcy tryb połykania, zalecił udać się po ćwiczenia do logopedy na trzymanie języka za zębami, ponieważ tylko wtedy ma szanse na rozrost żuchwy. Jak mnie poinformował - jeżeli nie będę z nim ćwiczyć dwie godziny dziennie to usunie mu zęby. Ma już skończone 6 lat, w lipcu będzie miał 7. Co robić? Logopeda twierdzi, że przełykanie ma dobre, a język jest bardzo ładnie spionowany i nie wchodzi między zęby.

Katarzyna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Katarzyno

 

Proszę zmienić ortodontę. Po pierwsze nie jest możliwe, by ćwiczyć żuchwę 2 godzinny dziennie,  nie wiem zresztą jakby to miało wyglądać - ziewać przez dwie godziny? Czy gryźć twarde jabłka?
Jeśli dziecko prawidłowo realizuje głoski, nie ma kłopotów z żuciem i gryzieniem to nie ma powodu do obaw.


serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: logopeda, ortodonta

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)