Droga Pani Aniu,
z pewnością rezygnacja z wysokich technologii jest podstawowym warunkiem rozwoju systemu językowego Synka. Istotna jest eliminacja prawopółkulowych stymulacji, co oznacza CAŁKOWITĄ rezygnację z telewizji, nie może ona być włączona, mimo że dziecko nie patrzy na ekran. Należy zrezygnować z radia, komputera, gier w telefonie komórkowym, radia w samochodzie. Chodzi o to, że dźwięki płynące z medium nie pozwalają dziecku na słuchanie mowy z otoczenia, uczenia się prowadzenia NAPRZEMIENNEJ ROZMOWY i rozumienia społecznych przekazów niewerbalnych (mimika, wyraz oczu itp).
Oto stosowne lektury, gdyby trudno było przekonać rodzinę:
Michel Desmurget, (2012) Teleogłupianie. O zgubnych skutkach oglądania telewizji (nie tylko przez dzieci), Wyd. Czarna Owca.
Small G., Vorgan G. (2011), iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości. Poznań: Wydawnictwo Vesper.
Carr N. (2012), Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg, przeł. K. Rojek, Warszawa: Helion.
Manfred Spitzer (2013), Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci, Słupsk: Wydawnictwo Dobra Literatura.
Rainer Patzlaff, (2008) Zastygłe spojrzenie, Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls.
Jagoda Cieszyńska-Rożek (2014). Wpływ wysokich technologii na rozwój poznawczy dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym, [w:] (red.) A. Ogonowska, G. Ptaszek, Człowiek, technologia, media. Konteksty kulturowe i psychologiczne. Wyd. Impuls.
Trzyletnie dziecko zna już nie tylko gramtykę języka etnicznego, ale przede wszystkim wciąż zadaje pytania, które rozwijają jego intelekt. Radzę jeszcze sprawdzić dominację stronną i zadbać i stymulację dominującej ręki.
Proszę poszukać inspiracji do ćwiczeń w zeszytach Agnieszki Bali "Stymulacja Prawej i Lewej Półkuli Mózgu" (www.arson.pl), a także włączyć wczesną naukę czytania (program "Kocham czytać" - informacje w artykule na stronie www.szkolakrakowska.pl, w zakładce "do pobrania"), stymulacje lewopółkulowe, myślenie przez analogię.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Komentarze