Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zespół Aspergera a hemofilia

Witam,

jestem wychowawczynią grupy 3-latków. W swoje grupie mam chłopca, który ma hemofilią i od początku w ogóle nic nie je w przedszkolu. Pije kompot lub herbatkę, i raz się zdarzyło, że zjadł kawałek szarlotki. W domu też dziecko ma swoje ulubione dania, pije jeszcze kaszę. Zje np. samą bułkę czy rogala, ale w przedszkolu nie. Raz dostał rogala na podwieczorek, w sali nie chciał go zjeść, ale zjadł go w szatni z babcią, "bo był bardzo głodny". Dlaczego to opisuję? Dlatego, że właśnie ta niechęć do jedzenia pchnęła rodziców, aby pójść z dzieckiem do psychologa. Na początku okazało się, że chłopiec powinien odbyć kilka sesji, aby zaczął jeść. Po dwóch czy trzech sesjach, mama chłopca usłyszała, że ma on podejrzenie zespołu Aspergera. Rodzice są załamani, ale ja pracuję z tym chłopcem od września br. i jest normalnym chłopcem, o normalnym zasobie słownictwa, owszem, niechętnie bierze udział w zajęciach, ale są dni, że sam do nas dołącza i odpowiada na pytania. Lubi siedzieć przy paniach, przy biurku lub na kolanach, ale są dni że się bawi - chociaż jest ich mało. Nie lubi malować czy rysować i ma jedną swoja ulubioną układankę, ale nie buduje zdań złożonych, nie ma ścisłych zainteresowań, oprócz gier komputerowych. Jest silnie związany z mamą i babcią. Do tej pory zdarza się, że jeszcze za nimi popłakuje. Płaczem reaguje na to, gdy ktoś go uderzy, pchnie lub szturchnie, ale ja tłumaczę sobie to jego chorobą - może boi się wylewu czy krwawienia (bo się zdarzają). Sama nie wiem, chciałabym pomóc rodzicom. Ale nie wiem jak. I jeszcze jedno, o czym zapomniałam napisać. Brat mamy chłopca ma zespół Aspergera - czy jest on dziedziczny?
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Odpowiedź:

Szanowna Pani Agnieszko,

 

zespół Aspergera może mieć podłoże genetyczne i być dziedziczny. Opisywane przez Panią zachowania są niepokojące, ale ostateczną diagnozę musi postawić ktoś, kto dziecko widzi, próbuje wchodzić z nim w kontakt, dialog, widzi mechanizmy nawiązywania relacji. I potrafi oddzielić te zachowania od nawyków spowodowanych hemofilią, bo wraz z tą chorobą w rodzinach pojawia się też inny model wychowania dziecka, motywowany strachem o jego zdrowie. Wizyta u psychologa była zatem słuszną decyzją.

 

Pozdrawiam serdecznie

Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: zespół aspergera, problemy z zachowaniem, hemofilia

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

Zabawa jako główna forma działalności dziecka w wieku przedszkolnym

Zabawa jako główna forma działalności dziecka w wieku przedszkolnym

Okres przedszkolny uznawany jest przez pedagogów za wiek zabawy, gdyż zabawa jest główną i naturalną formą działalności dziecka w tym...  
Problemy Mam na rynku pracy

Problemy Mam na rynku pracy

Mama – wzniosłe słowo. Taka ważna to osoba, a jednak nie traktowana często zbyt poważnie i z należytym szacunkiem.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019