Łódź

Porady naszych Ekspertów

Dziury w dolnych zębach u prawie 6-latka

U mojego 5,5 letniego syna jakieś 4,5 miesiąca temu pojawiła się próchnica w obu dolnych czwórkach. Jakieś 6 razy już byliśmy z synem u dentysty od tego czasu, jednak dentysta nie ma możliwości
zaplombowania ząbków, bo syn płacze, wpada w histerie, a do tego ma odruch wymiotny.

Dentystka na wszelki wypadek zatruwała mu ząbki, ale to lekarstwo wypadało albo w dniu wizyty, bądź też dnia następnego (miał czterokrotnie zatruwane ząbki). Syn nie narzeka na ból zębów.

Wczoraj udaliśmy się do innego dentysty, ale nie mógł nic zrobić, bo
syn zwymiotował na zawołanie. Jednak dentysta powiedział, że jak nie
wyleczymy tych zębów to trzeba będzie je usuwać chirurgicznie i to pod
narkozą, skoro są takie problemy z zachowaniem syna.

Tak dzieje się tylko u dentystów, normalnie nie ma problemów, daje sobie krew pobierać z żyły, zastrzyki robić i inne tego typu rzeczy. Czy jest jakieś inne wyjście niż plombowanie? Co moglibyśmy zrobić? Obawiam się narkozy, bo wiem, co ja przeżyłam, gdy syna usypiali do usuwania 3 migdała.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Gaba
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,
jedyna skuteczną metodą leczenia próchnicy jest jej usunięcie i zamknięcie ubytku plombą lub lekarstwem. Jeśli dziecko nie jest w stanie współpracować na odpowiednim poziomie stosuje się podtlenek azotu, który rozluźnia pacjenta i dzięki temu mniej zwraca on uwagę na wykonywane czynności. Jeśli ta metoda zawodzi pozostaje narkoza, zniesienie całkowite świadomości. Podczas narkozy leczy się radykalnie, czyli wykonuje się wszystkie potrzebne zabiegi, tak żeby długo nie
trzeba było wykonywać kolejnych.


Joanna Rąpała

Zobacz inne porady w tematyce: stomatolog, ubytek, zęby, narkoza

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)