Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Histeria u 2,5-letniego dziecka

Witam. Mój 2,5 letni synek od paru miesięcy bardzo dziwnie się zachowuje. Jego zachowanie jest codzienną porażka, zmęczeniem, a nawet wykończeniem. Wstaje rano, bardzo płacze, nie chce się ubierać, przebierać itp.

Próbuję, a nawet staram się spokojnie tłumaczyć, że to trzeba zrobić. Ale
oczywiście musi być po jego myśli, nie ubierze się. Krzyczy, kopie, bije, a nawet gryzie, kładzie się na podłogę. Tak jest codziennie. Gdy nie robimy tego, czego syn chce, to wpada w szał, histerię i najgorszy jest fakt, że nie można go w jakikolwiek sposób uspokoić. Im bardziej chcemy go przytulić, tym jeszcze bardziej nie słucha. Proszę nam pomóc. Chodziliśmy do psychologa. Dostał lek refundowany, ale żadnego efektu.

Co mamy robić i jak postępować?

Pozdrawiam
Ania
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Aniu,

nie można dwulatkowi dawać leków psychotropowych, które będą miały negatywny wpływ na jego rozwój intelektualny.


Być może zachowanie dziecka jest spowodowane jakimś zaburzeniem rozwojowym, to koniecznie trzeba sprawdzić. Często takie reakcje mają dzieci z zespołem Aspergera dlatego koniecznie trzeba wykonać diagnozę u specjalisty (w Małopolsce prof. Marta Korendo, która przyjmuje w Centrum Metody Krakowskiej). Jeżeli zespół Aspergera zostanie wykluczony, to konieczna jest żelazna konsekwencja i nie uleganie manipulacjo dziecka. Gdy dziecko histeryzuje należy przemyć twarz zimną wodą, mocno przytulić i trzymać w uścisku dopóki dziecko się nie uspokoi.

 

Teraz jeszcze można zmienić zachowanie Synka, jednak z każdym tygodniem
będzie coraz trudniej.


Proszę pamiętać o całkowitej eliminacji cukru z diety oraz o bezwzględnym zakazie oglądania tv, grania na komputerze i w telefonie komórkowym.

 

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: płacz, histeria, zespół Aspergera, leki psychotropowe

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)