Witam serdecznie, Moja 32 miesięczna córcia od prawie 3 m-cy się zacina. Bywa, że mówi poprawnie i później przychodzi ponownie "gorszy czas" Zauważyłam, że ma problem z wymówieniem słów z sylabą li i bardzo często ją powtarza zanim dokończy zdanie ale również r, ł, l. Przy tym przewraca oczkami - widać, że ma trudności z przejściem do dalszego mówienia. Byłam z Małą u logopedy i dowiedziałam się, że Misia bardzo ładnie mówi, że ma niespotykanie bogate słownictwo i że prawdopodobnie jest to spowodowane bogatym zasobem słów. Poza tym pojawił się u nas 7-mio miesięczny braciszek i może w ten sposób okazuje zazdrość. Mała urodziła się 2 m-ce przed terminem, zaczęła szybko mówić i jest naszym oczkiem w głowie zawsze pieszczona przytulana i wydaje mi się, że nie uległo to zmianie. Nieraz jak jej zwrócę uwagę, aby była ciszej jak usypiam Małego to zauważam, że bardziej się zacina. Proszę o poradę chciałabym, aby za 2 m-ce poszła do przedszkola i nie chcę popełnić jakiegoś błędu.
Pytanie przysłała pani Ania
Droga Pani Aniu,
z pewnością sytuacja pojawienia się rodzeństwa była dla Córeczki trudna, ale mimo iż zazdrość przeżywają wszystkie dzieci , jednak nie wszystkie reagują zacinaniem się. Radzę pomóc dziecku w przezwyciężeniu tych trudności, tak jak zawsze w sytuacji jąkania proszę zadbać o odpowiednią ilość snu, porę pójścia do łóżka, wyciszenie przed snem.
Proszę zrezygnować z telewizji, komputera, czipsów, coca coli, cukierków - żelków i gum rozpuszczalnych. Dziecko powinno mieć ruch na świeżym powietrzu, spacer, basen. Zachęcam do zajęć - malowanie, śpiew, i do udziału w zajęciach grup teatralnych dla małych dzieci.
Rodzice małych dzieci potwierdzają także pozytywny wpływ wczesnej nauki czytania na kłopoty z niepłynnością mowy. Zachęcam więc do zabawy-nauki w czytanie - seria "Kocham czytać" (www.we.pl)
Pozdrawiam bardzo serdecznie
Jagoda Cieszyńska
Komentarze
Witam, Mam 5 letniego syna. Syn źle formułuje zdania, źle odmienia czasowniki, zniekształca rzeczowniki. Wymawia słowa dość flegmatycznie jakby sprawiało mu to trudność i niewyraźnie. Ostatnio do tego pojawiło się zamienienie zwrotów : „na, lub nad, nademna” na „ja, jad, jademną.”do tego zauważalne są nagłe braki pamięci..np: syn swobodnie liczy do 7 , po czy nagle bez żadnej zauważalnej przyczyny liczy do dwóch i nie pamięta jak dalej pomimo iż wcześniej robił to bez problemów. Syn jest dzieckiem wrażliwym, pytający się o pozwolenie o każdą rzecz, chociaż nigdy tego od niego nie wymagałam, do tej pory jak idziemy zawsze chce iść ze mną za rękę, nie chce iść sam obok mnie. Jest pod opieką logopedy od 2,5 roku życia, lecz te zachowania z dnia na dzień coraz bardziej mnie niepokoją. Proszę o pomoc … Ola.
dodany: 2009-08-19 15:40:29, przez: silesia