Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zamiast t mówi k

Witam,
Moja córeczka ma już 4 lata, a wciąż nie potrafi wymawiać T i D (mówi K i G). Zdarza się, że wymówi, ale powtarzając po mnie. W mowie swobodnej już nie potrafi. Logopeda, u którego byłam, powiedział, że to kappacyzm i należy ćwiczyć mówienie na leżąco. Obawiam się, że porady dotyczą jednak odwrotnej sytuacji, gdy zamiast K mówi się T. Szukałam też porad zdalnych na forum, ale znowu wygląda to tak, jakby nie istniała taka wada wymowy. Jak powinnam ćwiczyć w domu mowę dziecka?

Malwa
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Odpowiedź:

Droga Pani Malwo,

Logopeda niestety pomylił sytuacje, jak Pani widzi nie zawsze "specjalista" wie więcej niż mama. Oczywiście, że są dzieci które łatwiejsze głoski "t" i "d" zastępują trudniejszymi "k" i "g", choć zdarza się to rzadziej.
Podczas wymawiania spółgłoski t wargi są lekko uchylone, tak że widoczna jest część przednich siekaczy. Masa języka jest płaska, czubek języka dotyka wewnętrznej powierzchni górnych zębów. Boki języka dotykają dziąseł. Podniebienie miękkie mocno przylega do tylnej ściany jamy gardła. Głoska wymawiana jest w wyrazach we wszystkich pozycjach.


Sposób pokazu
Na grzbiecie dłoni dziecka umieszczamy kawałek lekkiego papierka, podnosimy dłoń w kierunku naszych ust. Wskazujemy dziecku na  czubek naszego języka widoczny między zębami, cofamy język. Wymawiamy sylabę ta lub słowo tata, w taki sposób aby „zdmuchnąć” papierek z powierzchni dłoni. Dziecko czuje na swojej dłoni gwałtowny podmuch powietrza. W dalszym etapie samodzielnie „zdmuchuje” papierek umieszczony na własnej dłoni.
Możliwe jest także wywołanie głoski poprzez przekształcenie łatwiejszej artykulacyjnie głoski p. Ze sposobu  tego należy  jednak korzystać jedynie w uzasadnionych psychologicznie wypadkach (kiedy głoska ta występuje w imieniu dziecka, gdy dziecko ma już pięć lat, lub gdy ważne jest ze względów emocjonalnych, by dziecko umiało wypowiedzieć prawidłowo wyraz tata). Sposób ten polega na wymawianiu sylaby pa umieszczając czubek języka między wargami. Wówczas dojdzie do zwarcia górnej wargi z czubkiem języka. Wytworzony dźwięk będzie brzmiał jak głoska t, mimo iż będzie to faktycznie głoska przedniojęzykowo-wargowa. Po uzyskaniu takiej artykulacji stopniowo ćwiczy się umiejętnośc cofania czubka języka w głąb jamy ustnej. 

Wszystkie informacje może Pani znaleźć w podręczniku "Metody wywoływania głosek" (www.konferencje-logopedyczne.pl).


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zobacz inne porady w tematyce: trudne głoski, głoski, wymowa

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

WItam, mam 22lata i w dalszym ciągu podczas czytania łapię się na tym iż zmieniam e na a. Wiem też że podczas wypowiadania się zdarza mi się również mieć ten problem. Przez co jestem osądzana o ubogość słownictwa.

dodany: 2015-05-14 23:22:38, przez: Anita

Witam serdecznie Panią Profesor Proszę o pomoc w przedstawionym przeze mnie problemie. Pracuję z dziećmi 6 letnimi i jedna z dziewczynek oprócz parasygmatyzmu i pararotacyzmu ma problem z realizacją głoski /e/, którą zastępuje głoską /a/ i tak zamiast lew dziecko mówi law. Cały rok rozwijałam u niej sprawność artykulatorów, rozszerzałam ćwiczenia słuchowe jednak e-a nadal istnieje. Proszę o pomoc i poradę jak pracować z dzieckiem, by skorygować jej wymowę. Pozdrawiam Halina

dodany: 2013-11-09 00:27:31, przez: Halina


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Nowinki

Czy nasze dzieci zapłacą wysoką cenę za złe odżywianie?

Czy nasze dzieci zapłacą wysoką cenę za złe odżywianie?

Prawidłowe nawyki żywieniowe powinny być utrwalane już od najmłodszych lat, co skutkuje dużą szansą ich przestrzeganie w życiu dorosłym....  
Kolejne wydanie e-magazynu Kakadu już dostępne!

Kolejne wydanie e-magazynu Kakadu już dostępne!

Z przyjemnością informujemy, że dostępny jest już piąty numer e-magazynu Kakadu. Oczywiście jak zwykle za darmo.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019