Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Ślinienie u dziecka

Dzień dobry,
Mój syn w czerwcu skończy 2 lata. Odkąd zaczęły mu wychodzić zęby bardzo mocno się ślini. Ślina cieknie cały czas.
Igor jest wcześniakiem, po konsultacji neurologicznej jako niemowlak i roczniak. Wszystko w porządku.
Zauważyłam, że syn ma otwartą buzię podczas zabaw, zwracam mu uwagę żeby ją zamykał, ale udaję się na chwilkę.
Bardzo dużo i wyraźnie mówi jak na tak małe dziecko, nie chrapie, nie ma zatkanego noska. Podczas snu bywa różnie, zdarza się, że ma otwarte usta.
Czy takie ślinienie może się utrzymywać z powodu wychodzenia zębów? Obecnie ma ich 15.

Ola
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

 

Witam,
W tej sytuacji należy skonsultować się z laryngologiem czy na pewno nie ma przeszkód w drogach oddechowych, które utrudniają oddychanie przez nos. Prawidłowy tor oddechowy to nosowy przy zamkniętych ustach.
To, że dziecko otwiera usta może być z związane również z zmniejszonym napięciem mięśni. Przyda się konsultacja logopedy, który zaleci ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
To, że wydziela się ślina jest normalnym objawem. Jeśli jest to bardzo nasilony proces warto skonsultować się z pediatrą.
 
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała
Zobacz inne porady w tematyce: ślinienie, wyrzynanie zębów, oddychanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)