Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jąkanie c.d.

Droga Pani Profesor,
moja córka, o której wcześniej już Pani pisałam, słucha już prawie 5 miesięcy "Sylaby i rzeczowniki", ale w ostatnim miesiącu tylko przed snem około 6-7 min. Od tygodnia nie jąka się w ogóle, ale słuchać też już nie chce na słuchawkach, woli żebyśmy jej czytali lub opowiadali bajki. Na basen też na razie nie chodzimy, bo dopadło ją przeziębienie. (Na basen chodziła ze mną przez 4 ostanie miesiące po 3 do 4 razy w tygodniu). Teraz się zastanawiam czy jeżeli jąkanie ustąpiło to włączać jej ten program słuchowy jeszcze dla podtrzymania efektu czy tylko po prostu czytać z nią sylaby bez słuchawek. Ogólnie jest w takim nastroju na "nie", że tylko chciałaby ona decydować o wszystkim... Aha, a odnośnie niepłynności to córka powtarza sobie czasem całe zdania, gdy bawi się zabawkami i "rozmawia" z nimi, np. " baran teraz idzie do zagrody, baran teraz idzie do zagrody", ale to chyba dzieciaki tak mają... To raczej naturalne? czy też włączać się wtedy i potwierdzać jej, że się jej słucha, np. : "aha, baran jest teraz w zagrodzie".
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Patrycja
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Patrycjo,

proszę spróbować zaprzestać słuchania w słuchawkach. Mam nadzieję, że efekt jest już utrwalony. Warto pobawić się zabawkami-figurkami, które będą "mówiły" różne wymyślane przez Panią i Córeczkę dialogi.
Co do powtarzania zdań, to intuicja, by pokazać dziecku, że jest
słuchane jest bardzo dobra!
Jeśli chodzi o potrzebę decydowania proszę dawać dziecku do wyboru,
ale między takimi zadaniami, potrawami itp., które Pani wcześniej
wybrała. Czyli dziecko wybiera, ale tylko z tego zestawu, o którym zdecydował
dorosły.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: jąkanie, niepłynność mowy, program słuchowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć