Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Seplenienie u dwulatka

Witam. Mam dwuletnią córeczkę. Zauważyłam, że od jakiegoś czasu bardzo sepleni. Jak wymawia spółgłoskę "s" to mocno wysuwa język do przodu między górne i dolne zęby. Dodam, że parę dni temu odstawiłam smoczek, ale dostawała go tylko do spania. Nie wiem, czy to nie jest przyczyną seplenienia. Trochę się tym martwię. Chciałam się dowiedzieć, kiedy powinnam zareagować i czy już teraz mogłabym zacząć jakieś ćwiczenie logopedyczne. Czy jest możliwe, że to jej minie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani,

z pewnością ssanie smoczka, nawet tylko w nocy, może mieć wpływ na zgryz i wymowę dziecka. Ważne, by teraz dziecko miało odpowiednie warunki rozwoju sprawności języka i warg. Najważniejszym ćwiczeniem dla dwulatków jest ...jedzenie. Chodzi o gryzienie skórek od chleba, marchewki, jabłka. Można także bawić się z dzieckiem w chowanie języka za ząbkami i syczenie jak wąż.
Seplenienie zębowe czasem samoistnie zanika, ale ja nie radzę robić eksperymentów i nie czekać. Proszę także zwrócić uwagę na własną wymowę. Powinna być wyraźna i nieco wolniejsza.

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: seplenienie, ćwiczenie języka

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)