Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zatrzymany rozwój mowy

Jestem mamą trzyletniego chłopca, który urodził się z niskim napięciem mięśniowym, w wieku 1,5 roku miał podcinane wiązadło językowe. Dziecko rozwija się w miarę normalnie, choć wszystkie kolejne etapy następują dosyć późno. Obecnie syn mówi, ma dosyć bogate słownictwo, zna kilka tekstów na pamięć, ale słabo używa języka do komunikowania potrzeb lub emocji. Często jest to raczej krzyk, pojedyncze słowa, a w przypadku rówieśników bicie. Od początku borykamy się też z nocnym płaczem. Chcę rozpocząć pracę z dzieckiem metodą krakowską, ale nie wiem od jakiego poziomu zacząć i w jakim zakresie czasowym. Czy ewentualnie może Pani polecić jakiegoś specjalistę na terenie Górnego Śląska?
Marta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

 

Droga Pani Marto, zachowanie Synka jest niepokojące i należy jak
najszybciej rozpocząć ćwiczenia - proszę poszukać terapeuty na stronie
www.szkolakrakowska.pl.
Dziecko z opisanymi objawami musi mieć 2 godziny ćwiczeń w domu
codziennie i raz lub dwa w tygodniu pracę z terapeutą.
Bezwzględnie należy wyeliminować telewizję, słuchanie bajek z płyt i wszystkie dźwiękowe zabawki. Można tylko dziecku czytać, a najlepiej opowiadać.
Przewagą uczenia się tekstów na pamięć wobec małych możliwości
wykorzystywania języka do komunikacji jest bardzo znacząca
diagnostycznie.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć