Bydgoszcz » Wiadomości lokalne » Dzieje się w Bydgoszczy - Olimpijsko

Dzieje się w Bydgoszczy - Olimpijsko

Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 6 listopada 2017 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz siódmych klas szkół podstawowych.

 

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 210 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, m.in. z SP 28, 30 31, 56, Gimnazjum nr 20 i 23, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3, 5, 5 i 6 oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych i SP 1 Niepublicznej. Tematyką spotkania były nauki humanistyczne: język polski, literatura polska, historia.

 

 

Konferencję rozpoczęła dr hab.  Beata Morzyńska-Wrzosek – wykładowca z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UKW w Bydgoszczy. Podczas wykładu pn. „Lustereczko powiedz przecie…Kobieta i lustro w polskiej poezji XX wieku” przedstawiła motyw lustra w różnych tekstach kultury (malarstwo i literatura). Opowiedziała o polskich poetkach - Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Halinie Poświatowskiej, u których w wiersze traktowały często o lustrze, przemijaniu, życiu, miłości, chorobie i śmierci.

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów.  Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3 i 6 w Bydgoszczy. Jako pierwszy swą prelekcję wygłosił uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy – Kacper Dobek, laureat konkursów kuratoryjnych z języka polskiego, fizyki, dwukrotnie z matematyki, z Ligi Zadaniowej, informatyki oraz finalista konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego.  W wystąpieniu zatytułowanym „Ludzie ludziom zgotowali ten los” opowiedział o czasach wojennych, Powstaniu Warszawskim, holokauście a na zakończenie przedstawił zebranym krótki film o Nicholasie Georgu Wintonie - człowieku, który uratował 669 dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. Następnie zaprezentowała się Maria Winiarska – uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy, uczennica 2 klasy lingwistycznej LO nr 1. Laureatka konkursu polonistycznego w gimnazjum. W konkursie poetyckim „Laur Arbuza” zajęła drugie miejsce. W prelekcji pn. „Życie jest poezją” opowiedziała uczniom czym według niej jest poezja, jak została poetką oraz zaprezentowała swoje autorskie wiersze, m.in. „Cytatowe wiersze”, „Pamiętam” czy „Drugi spacer po wolności”.

 

 

W następnej części spotkania wystąpiła dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła - wykładowca w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Opowiedziała ona zebranych kilka ciekawostek i opowiastek historycznych w wykładzie o intrygującym tytule -. „Kim był Ziuk? Dlaczego Ludwik XIV nie mył się?’.  Dowiedzieliśmy się m.in., że powodem braku higieny Ludwika XIV była diagnoza ówczesnych medyków, którzy stwierdzili, po przeprowadzonych „badaniach”, że przyczyną dżumy jest częste mycie. Wówczas zabroniono kąpieli w całym kraju, co przyniosło oczywiście odwrotny skutek. Pani doktor przedstawiła również kilka ciekawostek z życia Józefa Piłsudskiego, Romana Dymowskiego,  Józefa Stalina czy Hitlera.

 

W dalszej części konferencji zaprezentowały się uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy – Dominika Strymińska, Wiktoria Superczyńska, Kalina Zalewska i Maja Koprowska, dziewczęta mają różnorodne pasje przedmiotowe. Jest to i biologia i polski i matematyka i historia. Gimnazjalistki należą do szkolnej grupy aktywistek. Realizują się poprzez konkursy szkolne i miejskie. Podczas prelekcji pn. „15 minut po Japonii”  zafascynowały zebranych Japonią. Opowiedziały o jej historii, obyczajach czy języku. Dowiedzieliśmy się na przykład jak w języku japońskim mówi się dzień dobry: Konnichi-wa, dobry wieczór: Konbad-wa, czy do widzenia: Sayōnara.
 
 Na zakończenie uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek o naszym mieście. W wykładzie pn. „Bydgoszcz jakiej nie znacie” zaprezentował się uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bydgoszczy – Mikołaj Hetzig. Mikołaj ma na swoim koncie sukcesy w wielu konkursach historycznych, pasjonuje go historia, a w szczególności historia naszego miasta. Jest także młodym przewodnikiem po Bydgoszczy. Opowiedział zebranym o Kogucie Twardowskiego, Łuczniczce, Operze Nowej czy Kościele Klarysek. Dowiedzieliśmy się także, że według najnowszych badań 18. południk przecina Stary Rynek i Wyspę św. Barbary w Bydgoszczy.

Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Usłyszeliśmy duet wokalny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy – Kamil Kmieć i Mona Ataya, śpiewają razem od 5 lat. Jednak muzyka interesowała ich od zawsze. Nie tylko śpiewają, a także grają na różnych instrumentach. Pasja i ciężka praca zaowocowały udziałem w licznych konkursach wokalnych, a zarazem wieloma nagrodami. Zaśpiewali dla nas utwory: "Up" - Demi Lorato  oraz "Let it all go" - Birdy Rhodes.


Usłyszeliśmy także utwory musicalowe w wykonaniu uczennicy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 – Aleksandry Krawczyk,  Ola jest uczennicą pierwszej klasy biologiczno- chemicznej 1 LO. Interesuje się biologią, ale pasjonuje się też śpiewem. Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Musicalowej i Filmowej zajęła 4 miejsce. Jej piękny głos – podobny do Beyonce zafascynował widownię, a niektórzy prosili przyszłą gwiazdę o autografy.
 
„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

 

 

Otwórz galerię i zobacz więcej zdjęć z wydarzenia.

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
"Poradnia Rozwoju Zdolności" - podsumowanie

"Poradnia Rozwoju Zdolności" - podsumowanie

Trzecie w tym roku szkolnym warsztaty wsparcia psychologicznego z cyklu ?Poradnia Rozwoju Zdolności? odbyły się 8 lutego 2018 r. w świetlicy Gimnazjum nr 27 w Bydgoszczy. Tym razem zatytułowane zostały "Jak szybciej i efektywniej się uczyć - techniki wspomagające uczenie się". Adresatami spotkania byli uczniowie szkół gimnazjalnych i siódmych klas szkół podstawowych z Bydgoszczy. więcej »
III Forum Olimpijczyków

III Forum Olimpijczyków

Trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu ?Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności? odbyło się 29 stycznia 2018 r. w Bydgoszczy. Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. więcej »
"Poradnia Rozwoju Zdolności". Zobacz podsumowanie spotkania

"Poradnia Rozwoju Zdolności". Zobacz podsumowanie spotkania

Celem warsztatów było wsparcie zdolnych uczniów w zakresie metod i technik zdobywania wiedzy. Uczestnicy poznali style i zasady uczenia się, strategie organizowania procesu nauki, techniki pamięciowe oraz higienę pracy umysłowej. Dzięki dyskusji i ćwiczeniom praktycznym uczniowie wiele się dowiedzieli. więcej »
„Kary czy nagrody, a może po prostu komunikacja bez przemocy?”

„Kary czy nagrody, a może po prostu komunikacja bez przemocy?”

To były drugie w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie”. Warsztaty miały na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Jak zauważono w czasie spotkania, być może wszyscy po trosze jesteśmy szakalami... więcej »
Sztuka tworzenia skutecznych notatek - podsumowanie

Sztuka tworzenia skutecznych notatek - podsumowanie

Spotkanie z cyklu „Poradnia Rozwoju Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”. więcej »
Podsumowanie warsztatów metodycznych

Podsumowanie warsztatów metodycznych

Za nami pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty metodyczne z cyklu „Instrumenty aktywności ucznia zdolnego”. Spotkanie było adresowane do nauczycieli języka polskiego. więcej »
Dzieje się w Bydgoszczy - Olimpijsko

Dzieje się w Bydgoszczy - Olimpijsko

Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 6 listopada 2017 r. Przeczytaj relację i obejrzyj zdjęcia. więcej »
„Poszerzanie Horyzontów Myślowych”

„Poszerzanie Horyzontów Myślowych”

Na pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu "Poszerzanie Horyzontów Myślowych" odbył się połączony z kreatywnymi warsztatami wykład pn. "Eurowolontariat". Zobacz podsumowanie wydarzenia. więcej »
"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowanie

"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowanie

Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 11 października 2017 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz trzecich klas gimnazjalnych. więcej »
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu to pomysł, który powstawał na przestrzeni prawie dwóch lat. Początkowo właściciele przedsięwzięcia zajmowali się tworzeniem mydełek na różnych pokazach w szkołach, przedszkolach lub na targach. Takie warsztaty zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród odbiorców, a dodatkowo pasja i jednocześnie impuls, którym było zgromadzenie dużej ilości mydlanych eksponatów stał się przyczyną, aby powstało Muzeum. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga...  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019