Bydgoszcz » Wiadomości lokalne » "Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowanie

"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowaniepowiększ

"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowanie

Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 11 października 2017 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz trzecich klas gimnazjalnych.
 
Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 240 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, m.in. z Gimnazjum nr 23, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 4 i 6, Liceum Ogólnokształcącego nr 8 i nr 15, a także Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych i Zespołu Szkół Gastronomicznych. Tematem spotkania były nauki ścisłe: matematyka i fizyka.
 
Konferencję rozpoczęła dr Beata Pietrewicz  - wykładowca z Instytutu Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podczas wykładu pn. „Misja Cassini-Huygens” przedstawiła historię misji Cassini-Huygens i dane dotyczące jej badań.

 

 

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów.  Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. Jako pierwszy swą prelekcję wygłosił uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy Mateusz Mońko, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, uczestnik ESO Astronomy Camp. W wystąpienu zatytułowanym „Astronomia – od kuchni” przypomniał, czym zajmuje się astronomia oraz opowiedział o swych astroniomicznych obserwacjach przez teleskop. Uczeń wspomniał również o tym, co udało mu się poznać i odkryć dzięki członkostwu w Towarzystwie Miłośników Astronomii. Nastepnie zaprezentował się Wiktor Jaśniak – uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy, trzykrotny laureat Konkursu Wojewódzkiego z fizyki i matematyki, laureat Ligi Zadaniowej i finalista Olimpiady Fizycznej. W prelekcji pn. „Fizyka w muzyce” opowiedział o powstawaniu dźwięku i jego natężeniach (np. cichy szept ma 10 dB, normalna rozmowa - 60 dB, hałaśliwa fabryka – 90 dB, a średni próg bólu to 120 dB).
 
Blok matematyczny rozpoczęła uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy, laureatka Konkursu Wojewódzkiego z biologii, która pasjonuje się matematyką i bierze udział w wielu konkursach matematycznych - Adrianna Łukasiewicz. Podczas prelekcji pn. „W poszukiwaniu liczb pierwszych” opowiedziała zebranym o metodach poszukiwania liczb pierwszych oraz przedstawiła wzór ich wyznaczania. Uczniowie dowiedzieli się również, czym są liczby Fermata czy Mersenne'a. Jak powiedziała prelegentka: „nie wiadomo, czy wśród liczb Mersenne'a jest nieskończenie wiele liczb pierwszych, nie wiadomo też, czy wśród liczb tych jest nieskończenie wiele liczb złożonych. Liczby Mersenne'a zasługują jednak na szczególną uwagę, gdyż wśród nich możliwe jest wskazanie największych znanych liczb pierwszych. Największą znaną obecnie liczbą pierwszą Mersenne'a jest 220996011-1, a do jej zapisu potrzeba 6320430 cyfr”.
 
Na zakończenie wystąpiła dr Karolina Mroczyńska – adiunkt w Zakładzie Algebry i Dydaktyki Matematyki w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prelegentka jest także Kierownikiem Pracowni Dydaktyki Matematyki, a także nauczycielem matematyki w ZSO nr 4. W wystąpieniu zatytułowanym „Jak pozbyć się niewygodnego mianownika?”opowiedziała uczestnikom o historii algebry i jej zastosowaniu m.in. w genetyce, badaniu cząstek elementarnych w mechanice kwantowej, czy konstrukcji maszyn matematycznych. Pani doktor przedstawiła również wzór na „uwolnienie się” od wspomnianego niewygodnego mianownika.
 
Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Zobaczyliśmy dwa duety taneczne, jeden z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy – Zuzanna Gaweł i Alicja Stanek. Dziewczyny trenują taniec hip hop. Związane są z grupą WolfGang, z którą zajęły I miejsce na Mistrzostwach Polski. Są też finalistkami programu telewizyjnego „Mam Talent”. Drugi duet wywodzi się z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. Podczas spotkania zaprezentował pokaz tańca latynoamerykańskiego – Weronika Lazoryk i Jakub Wanczura tańczą razem od ponad trzech lat. Odnoszą liczne sukcesy na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Biorą także udział w pokazach tanecznych. Usłyszeliśmy również dwa utwory własnej kompozycji i z autorskimi tekstami - „Z Tobą” i „W mojej mgle” -ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy Kamila Kempińskiego. Kamil jest uczniem klasy maturalnej, o profilu biologiczno-chemicznym. Jego pasją jest muzyka, śpiew i gra na gitarze. Należy do szkolnego, wokalnego zespołu "Scherzo". Komponuje piosenki z autorskimi tekstami. Teledyski do nich pojawiły się już na portalu You Tube.
 
„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Zobaczcie galerię zdjęć ze spotkania.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
"Poradnia Rozwoju Zdolności" - podsumowanie

"Poradnia Rozwoju Zdolności" - podsumowanie

Trzecie w tym roku szkolnym warsztaty wsparcia psychologicznego z cyklu ?Poradnia Rozwoju Zdolności? odbyły się 8 lutego 2018 r. w świetlicy Gimnazjum nr 27 w Bydgoszczy. Tym razem zatytułowane zostały "Jak szybciej i efektywniej się uczyć - techniki wspomagające uczenie się". Adresatami spotkania byli uczniowie szkół gimnazjalnych i siódmych klas szkół podstawowych z Bydgoszczy. więcej »
III Forum Olimpijczyków

III Forum Olimpijczyków

Trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu ?Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności? odbyło się 29 stycznia 2018 r. w Bydgoszczy. Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. więcej »
"Poradnia Rozwoju Zdolności". Zobacz podsumowanie spotkania

"Poradnia Rozwoju Zdolności". Zobacz podsumowanie spotkania

Celem warsztatów było wsparcie zdolnych uczniów w zakresie metod i technik zdobywania wiedzy. Uczestnicy poznali style i zasady uczenia się, strategie organizowania procesu nauki, techniki pamięciowe oraz higienę pracy umysłowej. Dzięki dyskusji i ćwiczeniom praktycznym uczniowie wiele się dowiedzieli. więcej »
„Kary czy nagrody, a może po prostu komunikacja bez przemocy?”

„Kary czy nagrody, a może po prostu komunikacja bez przemocy?”

To były drugie w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie”. Warsztaty miały na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Jak zauważono w czasie spotkania, być może wszyscy po trosze jesteśmy szakalami... więcej »
Sztuka tworzenia skutecznych notatek - podsumowanie

Sztuka tworzenia skutecznych notatek - podsumowanie

Spotkanie z cyklu „Poradnia Rozwoju Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”. więcej »
Podsumowanie warsztatów metodycznych

Podsumowanie warsztatów metodycznych

Za nami pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty metodyczne z cyklu „Instrumenty aktywności ucznia zdolnego”. Spotkanie było adresowane do nauczycieli języka polskiego. więcej »
Dzieje się w Bydgoszczy - Olimpijsko

Dzieje się w Bydgoszczy - Olimpijsko

Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 6 listopada 2017 r. Przeczytaj relację i obejrzyj zdjęcia. więcej »
„Poszerzanie Horyzontów Myślowych”

„Poszerzanie Horyzontów Myślowych”

Na pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu "Poszerzanie Horyzontów Myślowych" odbył się połączony z kreatywnymi warsztatami wykład pn. "Eurowolontariat". Zobacz podsumowanie wydarzenia. więcej »
"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowanie

"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowanie

Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 11 października 2017 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz trzecich klas gimnazjalnych. więcej »
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu to pomysł, który powstawał na przestrzeni prawie dwóch lat. Początkowo właściciele przedsięwzięcia zajmowali się tworzeniem mydełek na różnych pokazach w szkołach, przedszkolach lub na targach. Takie warsztaty zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród odbiorców, a dodatkowo pasja i jednocześnie impuls, którym było zgromadzenie dużej ilości mydlanych eksponatów stał się przyczyną, aby powstało Muzeum. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie...  

Singiel na Czasie

Wydarzenie Na Czasie

Europa w Polsce

Europa w Polsce

Europejski Maraton Artystyczny to międzynarodowy projekt w formie warsztatów. Zajęcia skierowane są do osób, które zajmują się edukacją dzieci  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019