Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 11 października 2017 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz trzecich klas gimnazjalnych.
Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 240 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, m.in. z Gimnazjum nr 23, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 4 i 6, Liceum Ogólnokształcącego nr 8 i nr 15, a także Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych i Zespołu Szkół Gastronomicznych. Tematem spotkania były nauki ścisłe: matematyka i fizyka.
Konferencję rozpoczęła dr Beata Pietrewicz - wykładowca z Instytutu Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podczas wykładu pn. „Misja Cassini-Huygens” przedstawiła historię misji Cassini-Huygens i dane dotyczące jej badań.
Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. Jako pierwszy swą prelekcję wygłosił uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy Mateusz Mońko, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, uczestnik ESO Astronomy Camp. W wystąpienu zatytułowanym „Astronomia – od kuchni” przypomniał, czym zajmuje się astronomia oraz opowiedział o swych astroniomicznych obserwacjach przez teleskop. Uczeń wspomniał również o tym, co udało mu się poznać i odkryć dzięki członkostwu w Towarzystwie Miłośników Astronomii. Nastepnie zaprezentował się Wiktor Jaśniak – uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy, trzykrotny laureat Konkursu Wojewódzkiego z fizyki i matematyki, laureat Ligi Zadaniowej i finalista Olimpiady Fizycznej. W prelekcji pn. „Fizyka w muzyce” opowiedział o powstawaniu dźwięku i jego natężeniach (np. cichy szept ma 10 dB, normalna rozmowa - 60 dB, hałaśliwa fabryka – 90 dB, a średni próg bólu to 120 dB).
Blok matematyczny rozpoczęła uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy, laureatka Konkursu Wojewódzkiego z biologii, która pasjonuje się matematyką i bierze udział w wielu konkursach matematycznych - Adrianna Łukasiewicz. Podczas prelekcji pn. „W poszukiwaniu liczb pierwszych” opowiedziała zebranym o metodach poszukiwania liczb pierwszych oraz przedstawiła wzór ich wyznaczania. Uczniowie dowiedzieli się również, czym są liczby Fermata czy Mersenne'a. Jak powiedziała prelegentka: „nie wiadomo, czy wśród liczb Mersenne'a jest nieskończenie wiele liczb pierwszych, nie wiadomo też, czy wśród liczb tych jest nieskończenie wiele liczb złożonych. Liczby Mersenne'a zasługują jednak na szczególną uwagę, gdyż wśród nich możliwe jest wskazanie największych znanych liczb pierwszych. Największą znaną obecnie liczbą pierwszą Mersenne'a jest 220996011-1, a do jej zapisu potrzeba 6320430 cyfr”.
Na zakończenie wystąpiła dr Karolina Mroczyńska – adiunkt w Zakładzie Algebry i Dydaktyki Matematyki w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prelegentka jest także Kierownikiem Pracowni Dydaktyki Matematyki, a także nauczycielem matematyki w ZSO nr 4. W wystąpieniu zatytułowanym „Jak pozbyć się niewygodnego mianownika?”opowiedziała uczestnikom o historii algebry i jej zastosowaniu m.in. w genetyce, badaniu cząstek elementarnych w mechanice kwantowej, czy konstrukcji maszyn matematycznych. Pani doktor przedstawiła również wzór na „uwolnienie się” od wspomnianego niewygodnego mianownika.
Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Zobaczyliśmy dwa duety taneczne, jeden z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy – Zuzanna Gaweł i Alicja Stanek. Dziewczyny trenują taniec hip hop. Związane są z grupą WolfGang, z którą zajęły I miejsce na Mistrzostwach Polski. Są też finalistkami programu telewizyjnego „Mam Talent”. Drugi duet wywodzi się z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. Podczas spotkania zaprezentował pokaz tańca latynoamerykańskiego – Weronika Lazoryk i Jakub Wanczura tańczą razem od ponad trzech lat. Odnoszą liczne sukcesy na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Biorą także udział w pokazach tanecznych. Usłyszeliśmy również dwa utwory własnej kompozycji i z autorskimi tekstami - „Z Tobą” i „W mojej mgle” -ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy Kamila Kempińskiego. Kamil jest uczniem klasy maturalnej, o profilu biologiczno-chemicznym. Jego pasją jest muzyka, śpiew i gra na gitarze. Należy do szkolnego, wokalnego zespołu "Scherzo". Komponuje piosenki z autorskimi tekstami. Teledyski do nich pojawiły się już na portalu You Tube.
„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.
Zobaczcie galerię zdjęć ze spotkania.