Bydgoszcz

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu to pomysł, który powstawał na przestrzeni prawie dwóch lat. Początkowo właściciele przedsięwzięcia zajmowali się tworzeniem mydełek na różnych pokazach w szkołach, przedszkolach lub na targach. Takie warsztaty zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród odbiorców, a dodatkowo pasja i jednocześnie impuls, którym było zgromadzenie dużej ilości mydlanych eksponatów stał się przyczyną, aby powstało Muzeum. Tak też narodziła się idea pokazania w ciekawy, niecodzienny sposób historii higieny, brudu oraz mydła przez pryzmat zabawy. Muzeum Mydła i Historii Brudu jest jedynym w Europie, dzięki czemu nie tylko przyciąga turystów krajowych, ale i z zagranicy.


Fenomen inicjatywy Muzeum polega przede wszystkim na tym, iż nikt nie prowadzi warsztatów z produkcji mydła. Nauka historii, procesu tworzenia i produkcji mydła poprzez poznawanie zapachów oraz dodatków są nie tylko traktowane przez zwiedzających jako poznanie czegoś nowego ale także jako spędzenie czasu w gronie rodzinnym w sposób ciekawy i pożyteczny.


Dodatkowym atutem jest przedstawienie, głównie skierowanym do dzieci i młodzieży, przedmiotów do tworzenia mydła począwszy od średniowiecza do czasów znanych nam obecnie, a także możliwość obejrzenia i dotknięcia każdego muzealnego przedmiotu. Ponadto jest możliwość przez zwiedzających zapoznać się z danymi historycznymi interaktywnie.

 

Czego zatem chcieć więcej – wykwalifikowani przewodnicy nie tylko oprowadzą po muzeum i pomogą stworzyć własnoręcznie robione mydło, ale także wprowadzą w historię miasta Bydgoszczy – „ (…) to miejsce niezwykłe, tak jak jego nazwa! Chcemy, aby każdy z naszych Gości wyszedł z uśmiechem na ustach i z mydełkiem w kieszeni.”

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć