Warszawa

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Otoczony zielonymi wzgórzami, położony w widłach rzeki Kamiennej Bałtowski Kompleks Turystyczny to idealne miejsce zarówno do wypoczynku jak i do rodzinnej zabawy.

 

Otoczony zielonymi wzgórzami, położony w widłach rzeki Kamiennej Bałtowski Kompleks Turystyczny to idealne miejsce zarówno do wypoczynku jak i do rodzinnej zabawy.

Bałtów to pierwszy z parków tematycznych Stowarzyszenia Delta. Kolejne obiekty utworzone przez tego samego właściciela to: JuraPark w Solcu Kujawskim oraz JuraPark w Krasiejowie koło Opola.

Bałtowski Kompleks został otwarty 7 sierpnia 2004 r. Obecnie w jego skład wchodzą:

 

 • JuraPark - park dinozaurów . Zajmuje obszar 3,5 ha. Ścieżka dydaktyczna wśród około 100 modeli dinozaurów podzielona jest na okresy geologiczne – dzięki czemu możemy poznać następujące po sobie gatunki zwierząt. Każdy model wyposażony jest w tablicę opisową, z której dowiemy się ciekawostek na jego temat i świata w którym żył. Dinozaury w naszym JuraParku wykonane są w naturalnych rozmiarach. Największy z nich – sejsmozaur ma około 40 metrów długości. Królem i ulubieńcem dzieci jest oczywiście T-Rex. Wędrując ścieżką wśród dinozaurów dojdziemy do krainy o nazwie Gondwana – w tym miejscu spotkasz prawdziwego paleontologa, który odpowie na najbardziej skomplikowane pytania oraz pokaże jak preparować skamieniałości. Na Gondwanie znajdują się również ogromne puzzle, dino – zagadki, piaskownica ze szkieletem i wiele innych niespodzianek. Ścieżka po JuraParku kończy się wejściem do Muzeum Jurajskiego.

 

 • Muzeum Jurajskie - dwie sale muzealne wypełnione są eksponatami pochodzącymi z różnych części świata. Skamieniałości i minerały zostały pozyskane głównie z samodzielnych wypraw JuraPark Explorer Team. Z Muzeum Jurajskiego dzieli nas już tylko parę kroków do Prehistorycznego Oceanarium.

 

 • Prehistoryczne Oceanarium - głębia oceanu pokazana za pomocą trójwymiarowego przekazu. Wśród prezentowanych rekonstrukcji zobaczyć możemy m.in.: megalodona, mozazaura, liopleurodona, plezjozaura i wiele innych. W Oceanarium panuje atmosfera tajemniczości, potęgowana przez otaczający nas mrok i dźwięki wydawane przez morskie stwory. Jeżeli będziecie zwiedzać Oceanarium z małymi dziećmi uważajcie przy ostatnim ekranie – z góry będzie patrzył na Was ogromny rekin, który będzie próbował na Was zapolować. Scena ta może wzbudzać silne emocje u dzieci.

 

 • Zwierzyniec Bałtowski - zajmuje obszar około 60 hektarów. Zobaczymy tu liczne gatunki egzotycznych zwierząt z różnych kontynentów (żubry, wielbłądy, antylopy, jelenie, daniele, bydło szkockie, bydło watussi, różne gatunki kóz i owiec, strusie i inne). Zwierzęta te żyją na otwartej przestrzeni, w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska Po terenie Zwierzyńca poruszamy się żółtym, amerykańskim schoolbusem. Dzięki temu możemy z bliska przypatrzeć się życiu dzikich zwierząt. A o ich zwyczajach opowie podróżujący w Wami przewodnik. Dolny Zwierzyniec zamieszkały jest przez drobne ssaki (małpki makaki, kuce, owce, surykatki, szopy i inne) i kolorowe ptaki (papugi, gołębie, bażanty, łabędzie, kaczki, żurawie i inne). Tą część Zwierzyńca zwiedzamy pieszo.

 

 • Sabathówka – Wracając z Górnego Zwierzyńca po prawej stronie mijamy miejsce o nazwie Sabathówka. To świat wiedźm i czarownic. Animatorzy wciągną Was w wir zabaw. Czeka na Was tunel odwagi, domki elfów, mega bańki, gra w ogromne szachy i wiele innych niespodzianek. Koniecznie musisz zajrzeć do chaty czarownicy – tam skosztujesz magicznych wywarów i deserów. Mniam!

 

 • Park Rozrywki – znajdują się tutaj takie urządzenia jak: karuzele, statek piracki, family coaster, zabawki wodne, gokarty, eurobungy, dmuchana 11 metrowa zjeżdżalnia, baseny z kulkami i wiele innych. Na terenie Parku Rozrywki znajduje się również Kino Emocji Cinema 5D.

 

 • Cinema 5D - Kino Emocji – dzięki nowoczesnej technologii widz staje się aktywnym uczestnikiem scen odgrywanych na ekranie. Prócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznać innych wrażeń zmysłowych – dźwiękowych, ruchowych, dotykowych.

 

 • Rollercoaster – kolejka grawitacyjna, długość wyciągu wynosi 135 m, długość zjazdu - 382 m, maksymalna prędkość zjazdu - ok. 40 km/h. Prędkość wózka może być regulowana przez uczestnika w zależności od odwagi. Przed skorzystaniem z urządzenia koniecznie zapoznaj się z regulaminem.

 

 • Spływ Tratwami - spływ rzeką nizinną przez niezwykle urokliwe zakątki Bałtowa. Z pokładu tratwy podziwiać można wapienne skałki, dziką przyrodę czy zabytkowy kościół. Trasa spływu zaczyna się u stóp wzgórza na którym wznosi się pałac książąt Druckich-Lubeckich, a kończy na przystani „Przy Młynie” (w pobliżu głównego wejścia do JuraParku). Na przystań początkową możesz dostać się kursującą Kolejką Bałtowską.

 

 • Stary Młyn – ponad 100 letni i ciągle działający młyn. Tutaj możemy zobaczyć proces przemiany ziarna w mąkę. Część przestrzeni została zaadoptowana na potrzeby galerii z dziełami sztuki pięknej jak i użytkowej (zabawki, wyroby wikliniarskie i garncarskie) będące efektem pracy artystów z regionu.

 

 • Skansen Pszczeli – na terenie skansenu możemy zapoznać się z różnymi formami uli – od najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Dowiemy się o wybitnym znaczeniu pszczół dla istnienia człowieka.

 

 • Kraina Koni - ośrodek oferujący przejażdżki konne pod opieką instruktora, wycieczki wozem turystycznym po terenie Bałtowa, zwiedzanie stajni. Ośrodek prowadzi naukę jazdy dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Zajmuje się również organizacją zawodów i inscenizacji historycznych.
 • Kamienne Oko - miejsce do kąpieli z piaszczystą plażą, zjeżdżalnie, wydzielone sektory do pływania i opieka ratownika, pola namiotowe, kempingowe,

 

 • Żydowski Jar - Zaginiony Świat Dinozaurów - spacer ścieżką przyrodniczą, gdzie pomiędzy ściana wąwozów napotykamy autentyczne tropy dinozaurów,


BAŁTÓW ZIMĄ

Wioska Świętego Mikołaja
– co roku w grudniu do Bałtowa przybywa Święty Mikołaj. Razem z ekipą pracowitych elfów oraz resztą swoich bajkowych przyjaciół czeka na dzieci i ich rodziców w swojej chacie. Obok Wioski Świętego Mikołaja znajduje się ogromny Zimowy Park Rozrywki, w którym nikt nie będzie się nudził.

Stacja narciarska „Szwajcaria Bałtowska” - Stacja narciarska „Szwajcaria Bałtowska” to najlepszy ośrodek narciarski w województwie świętokrzyskim. Wyposażony jest w najnowocześniejszą infrastrukturę techniczną w postaci systemu sztucznego naśnieżania i odwadniania, a jego oświetlenie pozwoli na wydłużenie czasu korzystania z zimowych atrakcji do późnych godzin nocnych. Systematyczne ratrakowanie tras zapewnia komfort jazdy nawet najbardziej wymagającym narciarzom.

 • sześć (niebieskich) tras narciarskich o łącznej długości 2500 metrów.
 • 4-osobowa kolej linowa krzesełkowa o przepustowości 2400 os./godz.
 • dwa nowoczesne wyciągi orczykowe o łącznej przepustowości 1500 os./godz.
 • dwa wyciągi o długości 100 m każdy – szkółka narciarska.


NOCLEGI
Na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego znajdują się całoroczne domki wypoczynkowe. Domki podzielone są ze względu na standard na domki typu schroniskowego i rodzinnego. Informacje i cennik noclegów na stronie

Obok kompleksu znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne – sprawdz

Dane adresowe:
27-423 Bałtów 8a
tel.: 41 264 14 20 (-21)

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć