Warszawa

Muzeum Drukarstwa

Muzeum Drukarstwa

Naszym podstawowym założeniem jest uruchomienie zabytkowych urządzeń drukarskich, by zaprezentować sposób ich pracy. Nie znajdziecie tu nieboszczyków pod ścianą, gdyż wszystkie maszyny są sprawne.

 

Oprócz zwiedzania muzeum, które odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, proponujemy specjalnie opracowany program dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Podczas jednej godziny lekcyjnej uczniowie oprowadzani po muzeum, są świadkami powstawania druku archaicznym sposobem - od podstaw: od ręcznego składania czcionek poczynając, składu odlewanego mechanicznie, na wydruku kończąc.


W trakcie prezentacji tego procesu uczniowie otrzymują ważne informacje historyczne związane z rozwojem "czarnej sztuki". Mówimy o istotnych wydarzeniach oraz dokonaniach wielkich odkrywców, takich jak Jan Gutenberg, Ottmar Mergenthaller i in.

 

Mówimy o ojcach drukarstwa na Śląsku Cieszyńskim, między innymi o Fabianie Beinhauerze i rodzie Prochasków. Przypominamy też o wpływie drukarstwa na dzieje tej Ziemi.

Lekcje muzealne prowadzone w Muzeum Drukarstwa dla zorganizowanych grup proponują różne tematy z zakresu historii drukarstwa, jego cieszyńskich początków i zasług dla budzenia świadomości narodowej na Śląsku Cieszyńskim. Proponujemy wykłady z zakresu grafiki, historii sztuki, historii i rozwoju pisma oraz historii prasy. W celu uatrakcyjnienia lekcji wykorzystywane są dokumenty, fotografie i urządzenia ze zbiorów Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.

Dane adresowe:
ul. Głęboka 50 Cieszyn
tel.: 033 851 16 30

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć