Warszawa

Forty - Węgierska Górka

Forty - Węgierska Górka

Ekspozycja pamiątek z okresu II wojny światowej, a także możliwość zobaczenia dział artyleryjskich – to prawdziwa frajda dla chłopców.

 

W skład fortów wchodzą:

 

Schron "Wędrowiec”  udostępniony zwiedzającym jako Izba Pamięci. To muzeum poświęcone budowlom fortyfikacyjnym z 1939 roku oraz działaniom wojennym, jakie miały miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej.

 

Schron artyleryjski "Waligóra"-  wybudowany w okresie lipiec-sierpień 1939 r. brał czynny udział w walkach 2 września 1939 r. Załoga na rozkaz dowództwa wycofała się w nocy z 2/3 września. Widoczne ślady ostrzału – szczególnie strzelnic, są wynikiem ostrzału z niewielkiej odległości podczas kręcenia przez Niemców filmu propagandowego w 1939 roku.

 

Schron bojowy "Wąwóz"- wybudowany w okresie lipiec-sierpień 1939 r. brał czynny udział w walkach 2-3 września 1939 r. Schron wysadzony został w roku 1939 roku przez Niemców, którzy zdetonowali w nim miny z pola minowego w Węgierskiej Górce.

 

Schron „Wyrwidąb”-  wybudowany w okresie lipiec-sierpień 1939 r. Ciężki betonowy schron bojowy typu „D”. Kopuła pancerna nie została zamontowana, brak wyposażenia i instalacji wentylacyjnej, wodnej, elektrycznej (agregat). Posiada wyjście zapasowe, dwie wyrzutnie rakiet oświetlających, zrzutnie granatów, strzelnicę obrony wejścia. Budowany w VII-VIII 1939 r. nie brał udziału w walkach 2-3 września 1939 r. Wysadzony został podczas ćwiczeń batalionu bielskiego w 1968 roku.

Dane adresowe:
tel.: (33) 864-21-87

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć