Warszawa

Skansen Górniczy „Królowa Luiza”

Skansen Górniczy „Królowa Luiza”

Początki kopalni "Królowa Luiza" w Zabrzu - przedsiębiorstwa, które zapoczątkowało wielką industrializację Górnego Śląska w XIX i XX wieku - sięgają roku 1791. Rozwój górnictwa węgla kamiennego związany był z działalnością władz pruskich, które po podboju Śląska zainteresowały się tutejszymi bogactwami mineralnymi, zwłaszcza rudami srebra i ołowiu koło Tarnowskich Gór.


Kopalnia "Królowa Luiza" została w 1926 roku przejęta przez koncern państwowy "Preussag" i trzy lata później podzielono ją na dwie części: "Pole Wschód" i "Pole Zachód". Po II wojnie światowej władze polskie połączyły znów obydwie kopalnie pod nazwą "Zabrze", a w 1976 roku włączono do niej kopalnię "Bielszowice". W 1973 roku zakończono produkcję na polu górniczym "Zabrze-Zachód", którego obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków województwa katowickiego w 1993 roku, jako dobra przemysłu i techniki o wartości historycznej w skali kraju. W tym samym roku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu utworzyło tam Skansen Górniczy "Królowa Luiza", gdzie zachował się czytelny układ przestrzenny kopalni z drugiej połowy XIX wieku wraz z częścią zabudowy i wyposażenia.

Najmłodszych zaciekawi czynna maszyna parowa, a także Muzeum Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Śląskiego z rozmaitymi eksponatami.
 

Dane adresowe:
41-800 Zabrze, ul. Wolnosci 410
tel.: 32 271 40 77

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć