Warszawa

Skansen kurpiowski

W latach dwudziestych ubiegłego stulecia powstało w Nowogrodzie koło Łomży Muzeum Kurpiowskie. Jego założycielem był Adam Chętnik, etnograf i działacz społeczny. Jest to jedno z dwóch najstarszych w naszym kraju muzeów na wolnym powietrzu. Idea stworzenia Muzeum Kurpiowskiego powstała w 1919 roku. Adama Chętnik zakupił wówczas 1/3 morgi nieużytków po dawnej cegielni miejskiej - na skarpie nad Narwią. W ciągu kilku lat, własnym kosztem, doprowadził ten zaniedbany kąt Nowogrodu do porządku, niwelując teren i obsadzając go drzewami.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie ma charakter parku etnograficznego. Nie odtwarza układów przestrzennych wsi, a tylko prezentuje tradycyjne budownictwo drewniane. Celem, jaki stawiał sobie Adam Chętnik było pokazanie typowego "drewnianego osiedla puszczańskiego" na tle miejscowej przyrody. Brak odpowiedniego terenu z konieczności zminiaturyzował te zamierzenia. Efektem są mini ogródki, zagonki, kępki drzew i krzewów oraz nienaturalne skupienie obiektów.

Osada charakterystyczna dla terenów Kurpi – można tu zobaczyć różne budynki (wiatraki, kuźnię itp.), a także oryginalne sprzęty i stroje ludowe oraz dowiedzieć się wiele informacji dotyczących zwyczajów Kurpiów.

Bilet wstępu do skansenu:
normalny - 7 zł
z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) - 8zł

ulgowy - 5 zł
z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) - 6 zł

spacerowy - 2,50
Bilet indywidualny do 10 osób z przewodnikiem. (do 10 osób) - 35zł.
Dane adresowe:
Ul. Zamkowa 25
tel.: tel./fax. (086) 2175562
godziny.: Czynny (w sezonie turystycznym) od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 17. Soboty, niedziele, święta w godz. 10 - 17.

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć