Warszawa

Narodowe Muzeum Techniki

Narodowe Muzeum Techniki

Muzeum jest czasowo zamknięte dla zwiedzających. 

 

Trwają prace remontowe i adaptacyjne. Z uwagi na te ograniczenia, działalność muzeum skupia się wokół zadań związanych z organizacją wystaw plenerowych i wydarzeń edukacyjnych. Zapraszamy również do Terenowego Oddziału Narodowego Muzeum Techniki, mieszczącego się w Zabytkowej Hucie Żelaza w Chlewiskach. 

 

Muzeum Techniki posiada bogate tradycje, sięgające XIX stulecia. Nawiązuje ściśle do działalności założonego w 1875 r. Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które odegrało znaczącą rolę w kulturze, nauce, technice a nawet życiu gospodarczym ówczesnej Polski - do czasu odzyskania niepodległości - zwłaszcza na ziemiach pod zaborem rosyjskim.

Nawiązuje również do tradycji Muzeum Techniki i Przemysłu, utworzonego w 1929 r., gdyż uważane jest za ich bezpośredniego kontynuatora. To Muzeum wyróżniało się zakresem działalności i jej nowatorskimi formami. Jego dorobek jest w znacznym stopniu zasługą wybitnego inżyniera Kazimierza Jackowskiego, który był głównym organizatorem Muzeum i pełnił funkcję dyrektora od 1929 r. do swej tragicznej śmierci w Katyniu w kwietniu 1940 r. W czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu Muzeum uległo zniszczeniom i rozproszeniu zbiorów.

Po zakończeniu wojny podjęte zostały próby reaktywowania tej placówki, zakończyły się jednak niepowodzeniem, gdyż nowe, powojenne władze nie wykazały zaufania do grona działaczy, którzy owe próby podjęli.

W ciągu ponad 50 lat powojennej działalności Muzeum Techniki zgromadziło cenne zbiory, przede wszystkim z zakresu historii polskiej techniki. W zbiorach tych znajdują się m.in.: kolekcja motocykli ze słynnymi motocyklami marki "Sokół", kolekcja odbiorników radiowych - głównie pochodzących z krajowej produkcji, kolekcja instrumentów geodezyjnych, kolekcja przyrządów techniki biurowej, kolekcja mechanizmów grających. Niektóre z tych kolekcji są największe w kraju. Znajdują się też w zbiorach obiekty o szczególnej wartości historycznej, jak np. "Machina rachunkowa" konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela czy pierwsza w świecie ręczna kamera filmowa zbudowana przez wybitnego wynalazcę z dziedziny techniki filmowej - Kazimierza Prószyńskiego.

Muzeum Techniki ma w swej siedzibie w Pałacu Kultury i Nauki kilkanaście sal z ekspozycjami o charakterze stałym, ponadto organizuje systematycznie ekspozycje czasowe. Niektóre z tych ekspozycji miały znaczenie ogólnokrajowe i weszły do historii polskiego muzealnictwa technicznego, np. "Anatomia czasu" - poświęcona różnym aspektom czasu jako pojęcia fizykalnego, problemu technicznego i społecznego czy wystawa "Sojuz-Apollo" - zorganizowana z okazji wspólnego lotu obu tych statków kosmicznych. W ostatnich latach duże znaczenie mają coroczne wystawy poświęcone polskim wynalazkom wyróżnionym na światowych wystawach innowacji i wynalazczości.

Muzeum prowadzi nadal intensywną działalność oświatową, przy czym w okresie ferii letnich i zimowych realizowane są specjalne programy dostosowane do gustów zwiedzających.

Bardzo ciekawe eksponaty oraz ciekawostki astronomiczne i motoryzacyjne zainteresują niejedno dziecko.
 

fot. Narodowe Muzeum Techniki

Dane adresowe:
Pałac Kultury i Nauki
plac Defilad 1
00-901 Warszawa

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć