Warszawa

Wieże widokowe - Barwik i Gugny

Wieże widokowe - Barwik i Gugny

Niekoronowanym królem biebrzańskich bagien jest łoś. Aby go zobaczyć, najlepiej obserwować teren z jednej z wież widokowych. Od leśniczówki w Barwiku czerwony szlak prowadzi piaszczystą drogą wśród sosen do niewysokiej grobli pośród rozległych turzycowisk. Pomost na ich skraju umożliwia obserwację ptaków. Wieża widokowa, zwana nie bez przyczyny Łosiówką, wznosi się 2 km dalej, w brzozowym zagajniku. Ze szczytu roztacza się piękna panorama Bagna Podlaskiego. Przy suchej pogodzie da się tu dojechać z Barwika terenową spacerówką.

Znacznie bliżej jest do wieży w Gugnach - od wioski oddziela ją tylko wąski pas podmokłej olszyny (nad najbardziej grząskimi miejscami przerzucono drewnianą kładkę).
Bardziej wprawni piechurzy mogą połączyć wizytę na obu wieżach w jeden spacer, wędrując czerwonym szlakiem z Barwika do Gugien (9,5 km). Warto pamiętać, że wiosną jego środkowa część bywa tak mokra, że młodsze dzieci sobie nie poradzą. Po roztopach, nawet chcąc dojść tylko do wieży w Gugnach, trzeba uzbroić się w kalosze!

Dojazd od Carskiej Drogi za drogowskazami, parkingi leśne przy leśniczówkach w Barwiku i Gugnach.
Dane adresowe:
Barwik, Gugny

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć