Warszawa

Muzeum Stara Plebania w Puńsku

Muzeum Stara Plebania w Puńsku

„Stara Plebania” w Puńsku to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jest to Izba Regionalna działająca od 1995 r. i tworzona przez miłośników pięknych tradycji ludowych. Przewodnicy, nauczyciele i twórcy sztuki ludowej od lat zbierają wspaniałe eksponaty i prezentują je właśnie w Starej Plebani. Zasoby stale się powiększają.

 

 

„Stara Plebania” mieści się obok kościoła w stuletnim, drewnianym budynku.

Po wnętrzu oprowadza przewodniczka, jedna z założycielek Izby. Oglądanie wystaw połączone z opowieściami przybliża do tematyki tradycji ludowych okolic Puńska. Szczególne wrażenie robi plecionka zwana krajką oraz związane z nią obyczaje. Jeśli ktoś zetkną się na przykład z tradycją ręcznika bielskiego (w okolicach Bielska Podlaskiego), to zapewne z chęcią wysłucha opowieści przewodniczki i obejrzy eksponaty związane z krajką.

W „Starej Plebani” można oglądać wystawy stałe dawnych strojów ludowych i rękodzieła ludowego (tkanin, rzeźb drewnianych, ceramiki, wycinanek, obrazów, plecionek). W Izbie można także zakupić współczesne rękodzieło (wystawa- sprzedaż wyrobów twórców ludowych).

 

Przewodnicy, nauczyciele i twórcy skupieni przy Izbie oferują:

lekcje otwarte dla uczniów i wszystkich chętnych;
warsztaty rękodzielnicze (wycinanki, plecionki, tkactwo – krajki, pająki, haft);
wycieczki: spacer po Puńsku, szlakiem „Zielonej Ruty”, „śladami Jaćwingów”.
Galerią „Stara Plebania” opiekuje się Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce (przew. Aldona Wojciechowska).

Dane adresowe:
ul. Mickiewicza 57, Puńsk
tel.: 605 675 911, 601 323 476, 087 5161 324, 087 5161 505 lub 087 5161 406
godziny.: Godziny otwarcia w sezonie letnim: wt. ? pt.: 9.00-16.00 sob. ? niedz. i święta: po uzgodnieniu telefonicznym Godziny otwarcia poza sezonem: po uzgodnieniu telefonicznym

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć