Zamek
Sandomierski zamek pełnił kiedyś funkcję obronną. Najpierw drewniany, później murowany stanowił istotną część miasta. Niedługo po jego znacznej rozbudowie, stał się siedzibą starostów grodowych i zaczął pełnić funkcje administracyjno-sądowe. Jednak podczas “potopu” Szwedzi wysadzili go w powietrze. A 100 lat później zamek został zniszczony ponownie przed Rosjan. Zamek odbudowano, a w XX wieku przeprowadzono gruntowne prace remontowe i konserwatorskie.
Legenda głosi, że Szwedzi podłożyli proch pod zamek i czekali na przybycie polskich rycerzy. Kiedy się zjawili, nastąpił wybuch i wszyscy zginęli. Ocalał tylko jeden, Jakub Bobola, którego siła wybuchu przerzuciła całego i zdrowego, razem z koniem, na drugi brzeg Wisły. Podobno wylądował on akurat na kolacji u proboszcza z sąsiedniego miasteczka.
Dziś w budynku mieści się Muzeum Okręgowe. Na wystawach stałych prezentowana jest historia Sandomierza i zabytki z nią związane, a także historia dawnej wsi sandomierskiej. Oczywiście nie brakuje także wystawy o dziejach samego zamku. Kolejną ciekawostką jest ekspozycja poświęcona krzemieniowi pasiastemu (na zdjęciu). Sandomierz to jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych. Krzemień nazywany jest kamieniem optymizmu, a ponownie rozpowszechnił go w Sandomierzu Cezary Łutowicz 40 lat temu. Do dziś prowadzi on galerię autorską, w której można kupić biżuterię tworzoną z krzemienia.
Oprócz wystaw stałych, w Muzem znajdują się także wystawy czasowe. W tym momencie poświęcone są one między innymi Tadeuszowi Kościuszce. Dla dzieci i młodzieży atrakcyjnae mogą być warszaty. W sierpniu odbywają się w każdy czwartek:
2 sierpnia - Muzeum od podszewki - kulisy pracy instytucji kultury
9 sierpnia - Warsztaty plastyczne - rzeźba na warsztat
16 sierpnia - Na obiedzie u króla - gry i zabawy szlacheckie
23 sierpnia - Plenerowe warsztaty malarskie
Link do oficjalnej strony Muzeum.