Warszawa

Plaże w Krakowie i okolicach

Plaże w Krakowie i okolicach

Upalna pogoda sprawia, że mamy ochotę spędzać weekendy i popołudnia z dala od miasta. Najchętniej w cieniu, wśród przyrody, nad wodą.

 

W okolicach Krakowa jest kilka zbiorników wodnych, nad którymi możemy przyjemnie spędzić letnie dni. Także takich przyjaznych dzieciom.

 

1. Plaża Bagry

 

To idealne miejsce na spędzenie dnia nad wodą z dziećmi.

 

  • Po pierwsze, znajduje się w Krakowie, a dojazd jest bardzo przystępny z wielu części miasta.
  • Po drugie, wstęp na plażę jest bezpłatny. Kąpielisko finansuje Urząd Miasta i jest ono strzeżone. Pamiętajcie, by kąpać się tylko w wyznaczonym miejscu i tylko wtedy, gdy wywieszona jest biała flaga.
  • Po trzecie, miejsce jest atrakcyjne pod względem dużej ilości możliwości na aktywne spędzenie czasu. Między 10:00 a 18:00 działa wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowerów, kajaków i desek z wiosłem SUP). Nie musicie bać się także o bezpieczeństwo dzieci, ponieważ wypożyczalnia dysponuje kapokami w każdym rozmiarze. Na miłośników sportów lądowych czekają także 2 boiska do piłki plażowej (z możliwością wypożyczenia piłki).
  • Po czwarte, na miejscu można wypożyczyć wygodne kolorowe leżaki. To dla tych z Was, którzy lubią relaksować się leżąc i opalając.
  • Po piąte, jeśli szukacie pomysłu na ciekawe miejsce na urządzenie letniego grilla czy ogniska w gronie rodzinnym, nad zalewem jest możliwość rezerwacji cypla. Do Waszego użytku udostępnione będą między innymi namiot, miejsce na ognisko, ławki, leżaki.
     

Na plażę dojechać można autobusem, tramwajem, rowerem, a nawet pociągiem. Opcji jest dużo, więc łątwo się tam wybrać nawet po południu czy wieczorem. 

 

2. Zalew Kryspinowski

 

Piaszczyste plaże czekają tuż pod Krakowem. Nad zalewem Kryspinowskim również można spędzić czas bardzo aktywnie. Przygotowane zostały atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 

Przede wszystkim dzieci mogą spędzać czas w stworzonym specjalnie dla nich Przylądku Zabaw. Znajduje się on przy Nowej Plaży Północnej (wjazd od Karczmy Rohatyna). Znajdziecie tam dmuchańce, trampolinę i miejce na ognisko. Oczywiście, na plaży są także tradycyjne place zabaw.

 

Przy zalewie od 10:00 do 20:00 działa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Znajdziecie też tam Szkołę Żeglarstwa. W wakacje ruszają letnie kursy dla dzieci.

Starsze dzieci mogą wziąć udział w przygodzie w spróbować swoich sił na pływającej wyspie - Bayer Park.

Oprócz tego, nad zalewem znajdziecie boiska do siatkówi i koszykówki, szkółkę windsurfingu, pole paintballowe. A jeśli to wszystko za mało, dużą dawkę adrenaliny dostarczą na pewno narty wodne czy buty Super Fly.

 

Dojazd:

samochodem - parking płatny 10 zł
autobusem - linia 269, przystanek: Budzyń Plaża Główna lub linie 229 i 239, przystanek: Kryspinów II (w tej wersji trzeba dojść 6 min)
rowerem


Wstęp na teren ośrodka "Nad Zalewem" jest płatny.

Bilet ulgowy (7-15 lat) – 6 pln
Bilet normalny – 12 pln
Bilet rodzinny – 20 pln
Karnet na cały sezon – 120 pln

 

3. Przylasek Rusiecki

 

W okolicach Nowej Huty znajduje się 14 małych jeziorek. Każde z nich ma swój numer, a przy zbiorniku nr 1, tym największym, znajduje się piaszczysta plaża. Wstęp na kąpielisko jest bezpłatny, a kąpielisko jest strzeżone. Czeka tam na Was czysta woda i strefa gastronomiczna.

 

Dzieci mogą świetnie bawić się na placu zabaw oraz korzystając z jednego z wielu sportów wodnych i plażowych. Przeznaczona dla nich jest specjalna strefa Kids Zone, w której mogą zrobić pierwsze kroki w sportach wodnych. Nad jeziorem znajdują się też boiska do piłki plażowej czy badmintona. Atrakcyjnie wygląda także strefa relaksu z hamakami, leżakami i miejscem na grilla.

 

4. Jezioro Czchowskie

 

Nieco dalej od Krakowa (około 80 km od centrum) znajduje się kolejne atrakcyjne miejsce, Jezioro Czchowskie. Utworzono je na rzecze Dunajec spiętrzając wodę przy zaporze w Czchowie. Zbocza jeziora są zalesione, co czyni okolicę bardzo malowniczą, ale jednocześnie utrudnia dostęp do wody.

 

Jedyne kąpielisko znajduje się obok przystani wodnej, w okolicach zapory. Jest ono bezpłatne i latem strzeżone przez ratownika.

 

Najwygodniej dojechać tam samochodem drogą nr 75. Do Czchowa dojeżdząją także busy (z MDA w Krakowie, czas przejazdu to ok. 1,5 h), ale przystanek dzieli od zapory 1,5 km.

 

Przy okazji można także zwiedzić Zamek Tropsztyn, w którym mieści się muzeum.

 

5. Jezioro Rożnowskie

 

Również na Dunajcu powstał zbiornik zaporowy - Jezioro Rożnowskie. Oddalone od Krakowa o ok. 100 km i 15 km od Nowego Sącza. Kąpielisko strzeżone znajduje się w miejscowości Gródek. Funkcjonuje tam wypożyczalnia sprzętu wodnego. Drugą znajdziemy także w Znamirowicach. Do dyspozycji: rowery wodne, kajaki, motorówki, jachty, łodzie. 

 

W samym Rożnowie znajdują się kolejne dwa zamki warte odwiedzenia, a także dwór z przełomu XVIII i XIX wieku.

 

Dla szukających przygód i wrażeń, możliwe jest także uczestnictwo w 3-godzinnej wycieczce z przewonikiem-animatorem dookoła Jeziora Rożnowskiego.

 

6. Jezioro Czorsztyńskie

 

Także około 100 km od Krakowa znajduje się malowniczo położone Jezioro Czorsztyńskie (widok na Pieniny i Gorce). Uroku dodają dwa wznoszące się nieopodal zamki - w Niedzicy i w Czorsztynie.

 

Wokół akwenu znajdziemy kilka plaż wraz z wypożyczalniami sprzętu wodnego i przystaniami. Tuż pod zamkiem w Niedzicy odpoczniemy na plaży Zamajerz, z widokiem na historyczną budowlę. Są tam punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnia i miejsce na ognisko. Kawałek dalej, przy przystani jachtowej, można pograć w piłkę na boisku. Na dzieci czeka taże plac zabaw. Parking znajdujący się w okolicy jest płatny. Na północnym brzegu funkcjonuje ośrodek Czorsztyn-ski w Kluszkowicach, który oferuje także atrakcje letnie.

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć