Warszawa

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji.

 

W naszych kolekcjach znajdują się zarówno XIX-wieczne tkaniny koszulowe, jak i tekstylia medyczne; zabytkowa niderlandzka tapiseria i przestrzenna kompozycja Magdaleny Abakanowicz; kostium Chanel i dres z kreszu; drewniane czółenko i krosno pneumatyczne, łowicki pasiak i burnus marokańskiego górala; haftowany sztandar i szydełkowa serwetka. Zgromadziliśmy ponad 20 000 pozycji inwentarzowych, dających podstawę do tworzenia niezwykłych, interdyscyplinarnych ekspozycji. Przedstawiamy włókiennictwo z wielu punktów widzenia. Perspektywa historii sztuki ujmuje je jako dziedzinę sztuki i pole artystycznej kreacji. Perspektywa antropologii kultury pozwala postrzegać je jako rozległy obszar związany z modą, obyczajami i życiem codziennym. Z kolei w ujęciu historycznym i technologicznym jest ono traktowane jako dziedzina gospodarki i wynik rozwoju myśli technicznej.

 

Dzięki naszym zbiorom, zwiedzający mogą poznać tajniki włókienniczego procesu produkcyjnego (kolekcja narzędzi i maszyn włókienniczych) oraz różnorodność wzornictwa tekstyliów wytwarzanych przemysłowo w XIX i XX w. (kolekcja tkaniny przemysłowej). Mają okazję przyjrzeć się tekstyliom pochodzącym z wielu stuleci, tworzącym bogatą kolekcję artystycznej tkaniny zabytkowej. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja artystycznej tkaniny współczesnej  – jedna z największych na świecie. Bardzo ważną część zbiorów stanowią też: kolekcja odzieży, pozwalająca prześledzić zmiany zachodzące w kanonach mody XX i XXI w., kolekcja etnograficzna dokumentująca tkactwo ludowe XIX i XX w., zbiór dokumentów i pamiątek związanych z historią przemysłu włókienniczego oraz niezykle wartościowa kolekcja archiwaliów. W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej znalazły natomiast swe miejsce inne zabytki kultury materialnej, związane z życiem codziennym mieszkańców Łodzi i okolic w XIX i XX w.


Bilety

Dane adresowe:
ul. Piotrkowska 282, 93 - 034 Łódź
tel.: Centrala: 42 683 26 84, 42 683 26 85, 42 683 26 86
godziny.: Poniedziałek nieczynne Wtorek 9.00-17.00 Środa ?? 9.00-17.00 Czwartek** 12.00-19.00 Piątek 12.00-19.00 Sobota 12.00-19.00 Niedziela 9.00-17.00

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć