Zamek Lubomirskich w Rzeszowie jest jednym najcenniejszych zabytków Rzeszowa. Wybudował go pod koniec XVI w. ówczesny właściciel Rzeszowa - Mikołaj Spytko Ligęza.
Budynek o charakterze obronnym wzniesiony na prawie prostokątnym rzucie otaczał mur kurtynowy z kamienia o grubości ponad 1,5 m ze szczelinowymi strzelnicami.
W 1620 roku M.S. Ligęza, wówczas już kasztelan sandomierski, postanowił przekształcić istniejącą budowlę na nowoczesny zamek typu palazzo in fortezza.
Rozbudowę fortyfikacji kontynuowali Lubomirscy - powiększono zamkowe obwarowania i otoczono zamek kamiennymi fortyfikacjami typu bastionowego, które zachowały się do dziś.
W latach 1985-93 gmach zamkowy został gruntownie odrestaurowany, odnowiono również jego wnętrza. Przywrócono pierwotną salę reprezentacyjną i odtworzono znajdującą się w północnym skrzydle dawną kaplicę więzienną. Na frontonie wieży umieszczono tablice upamiętniające tragiczne losy więźniów podczas okupacji hitlerowskiej oraz uwięzienie Wincentego Witosa.
Wewnątrz zamku znajduje się, odsłonięta w 1995 r., tablica upamiętniająca męczeństwo prawników więzionych i straconych tu w czasach stalinowskich.
W 1996 r. otworzono tu Muzeum Prawa. Obecnie w murach zamku organizowane są wystawy i koncerty, a na dziedzińcu zamkowym odbywają się plenerowe przedstawienia.
WSTĘP WOLNY w godzinach pracy sądu. Bezpośredni teren dookoła zamku zamknięty.