Kompleks zabytkowej, drewnianej architektury przeniesiony z różnych ulic Przeworska, wsi Gać oraz Krzeczowic. Jest jednym z niewielu w Polsce „żywym skansenem”. Autorem idei i twórcą „Przeworskiego Zamysłu” zwanego potocznie Pastewnikiem był mieszkaniec Przeworska - Stanisław Żuk, architekt powiatowy, którego pasją była troska o ratowanie pięknego rzemiosła w sztuce budownictwa drewnianego.
Prace nad budową i urządzaniem Pastewnika, rozpoczęte na dobre w 1976 roku, trwały ok. 10 lat. Wykorzystując malowniczy fragment doliny rzeki Mleczki, a w sąsiedztwie – Zespół Pałacowo-Parkowy oraz dobrą lokalizację (przy trasie międzynarodowej Kraków – Lwów) utworzono w Przeworsku coś niezwykłego na miarę Polski - „żywy skansen”. Zasadą naczelną w realizacji tego przedsięwzięcia było ratowanie kultury materialnej ojców i dziadków, a także znalezienie dla każdego przenoszonego budynku nowej funkcji, w miarę zbliżonej do poprzedniego użytkownika. Dużą zaletą przedsięwzięcia było utrzymywanie się obiektu z własnych środków, zarobionych dzięki usługom hotelarskim i campingowym.
Zajazd-Camping-Skansen Pastewnik dysponuje w sumie 60 miejscami noclegowymi w okresie letnim (w okresie od 1.V do 30.X zajazd oferuje domki campingowe, pole namiotowe oraz miejsce dla przyczep caravaningowych); 30 miejsc w okresie zimowym. Na terenie obiektu organizowane są przyjęcia weselne, imprezy okolicznościowe itp.