https://bilety.teatrlalek.wroclaw.pl/
MISIACZEK Marty Guśniowskiej to pełna ciepła i czułości opowieść o misiu, który nie może zasnąć. Wokół malucha gromadzą się leśne zwierzęta, które podpowiadają mu, jak poradzić sobie z bezsennością. Ale co zrobić, kiedy ani kołysanie, ani mleko z miodem, ani liczenie owiec nie pomagają? Co jeszcze mogłoby uśpić Misiaczka? A może… kto?
Kameralny spektakl grany przez trzy aktorki powstał z myślą o widzach w wieku przedszkolnym (od 3. do 6. roku życia). MISIACZEK to ukłon w stronę klasycznego teatru lalek. Przedstawienie jest grane głównie w planie lalkowym, w bliskim kontakcie i interakcji z publicznością. Pracując nad inscenizacją, twórcy czerpali inspiracje także z teatru tzw. najnajowego (dla dzieci młodszych niż trzyletnie) – sensualnego, opartego na spotkaniu i wspólnym doświadczaniu.
Las jest w spektaklu czymś więcej niż miejscem akcji. „Las jest naszym domem” – mówią bohaterowie MISIACZKA i między wierszami podpowiadają widzom, jak powinni się w lesie zachowywać i jak o niego dbać. Twórcy przedstawienia postanowili pójść tym tropem dalej: nie tylko mówić ze sceny o ochronie naturalnych zasobów, ale też wyprodukować spektakl w ekologiczny i zrównoważony sposób: lalki i większość elementów scenografii powstała dzięki upcyklingowi – z tkanin znalezionych w magazynach teatru lub ubrań z drugiej ręki; zrezygnowano także z druku programu.
Autorka MISIACZKA Marta Guśniowska to wielokrotnie nagradzana dramatopisarka, której sztuki można znaleźć w repertuarze niemal wszystkich polskich teatrów lalkowych. W repertuarze WTL od 2013 r. znajduje się jej WĄŻ, jedno z ulubionych przedstawień małych wrocławian. Piotr Soroka jest reżyserem i choreografem, studentem reżyserii wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Obecnie związany jest z Wrocławskim Teatrem Pantomimy jako jego specjalista ds. programowych.
Z radością informujemy, że spektakl MISIACZEK zakwalifikował się do 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska. / www.sztukawspolczesna.org
MARTA GUŚNIOWSKA
Z wykształcenia filozofka, z zamiłowania dramatopisarka, z zawodu dramaturżka – od 2007 r. w Białostockim Teatrze Lalek.
Debiutowała w roku 2005 na scenie Teatru Animacji w Poznaniu sztuką Baśń o Rycerzu bez Konia. Jej teksty zostały przetłumaczone na kilka języków i doczekały się dotąd wielu realizacji w kraju i za granicą. We Wrocławskim Teatrze Lalek od 2013 r. grany jest spektakl Wąż na podstawie jej sztuki pod tym samym tytułem.
Jest wielokrotną laureatką rozlicznych konkursów dramaturgicznych. Kilkukrotna laureatka Konkursu Na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej– za teksty O Rycerzu Pryszczycerzu, O mniejszych Braciszkach Świętego Franciszka oraz zespołowo za spektakl A niech to Gęś kopnie!. Otrzymała również Nagrodę Komisji Artystycznej konkursu za tekst Ony, bajkę o życiu widzianym oczami dorastającego dziecka. Marta Guśniowska jest wielokrotną laureatką "Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży" organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – od 2004 roku niemalże rokrocznie.
Zdobywczyni kilku prestiżowych nagród, m.in. Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku (2021), nagroda za sztukę Wielkie mi coś w ramach 30. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2019), II nagroda za sztukę Karmelek w ramach 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2017), I nagroda za sztukę Marvin w ramach 27. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2016), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2010).
źródło: www.btl.bialystok.pl
PIOTR SOROKA
Reżyser, twórca ruchu scenicznego, animator kultury. Absolwent animacji kultury na Uniwersytecie Zielonogórskim i kursu choreografii scenicznej w krakowskim Art Studio. Student reżyserii teatru lalek na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, zawodowo związany z Wrocławskim Teatrem Pantomimy.
Debiutował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy spektaklem Ballady i romanse, zrealizował także przedstawienie PRZY PRZY dla najnajmłodszej publiczności w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Jako twórca ruchu scenicznego pracował m.in. we Wrocławskim Teatrze Lalek, Teatrze Andersena w Lublinie, Teatrze Pinokio w Łodzi i Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Współpracuje z Kadrą Narodową Juniorów w woltyżerce sportowej.
Współzałożyciel kolektywu Novy Ruch Teatr, współkurator Festiwalu Przestrzenie Sztuki Taniec; laureat Grand Prix Nurtu Off 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, finalista VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
AGNIESZKA ZDONEK
Absolwentka Liceum Plastycznego w Opolu – specjalizacja techniki graficzne. Studiowała projektowanie scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie.
Współpracowała z teatrami w Kaliszu, Poznaniu, Białymstoku, Wrocławiu, Wałbrzychu, Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy. Współtworzy Teatr Bajaderka – grupę zajmującą się teatrem edukacyjnym dla najmłodszych. Wraz z Anną Kaczkowską i Marią Magdaleną Wawrzyńczyk zaprezentowała projekt Urban Reflection podczas XIII Praskiego Quadriennale (Prague Quadrennial of Performance Design and Space). Zajmuje się również malarstwem wielkoformatowym i rzemiosłem artystycznym.
SZYMON TOMCZYK
Realizator dźwięku i muzyk multiinstrumentalista, związany z poznańską i wrocławską sceną muzyczną. Ukończył reżyserię dźwięku na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przygodę z komponowaniem muzyki teatralnej rozpoczął kilka lat temu, udźwiękowiając serię spektakli dla dzieci. Lubi pisać teksty, grać na tym, co wpada w ręce, klepać bity, nagrywać naturę, lubi także garażowe zespoły.
Finalista 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej i laureat Nurtu OFF PPA 2021. Zdobył nagrodę za muzykę i jej performatywne wykonanie na 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Żywa”. W 2023 r. nominowany do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w kategorii muzyka rozrywkowa.
Związany z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, w którym skomponował muzykę do spektakli: Królowa. Baśń podwórkowa (2021) w reż. Artura Borkowskiego, Ciao Ciało! (2018) w reż. Agnieszki Dziewy, Ballady i romanse (2022) w reż. Piotra Soroki, Zdenki Pszczołowskiej, Błażeja Peszka.
ALICJA PIETRUCKA
Realizatorka i reżyserka światła, twórczyni wizualizacji multimedialnych. Od 2008 r. związana z Wrocławskim Teatrem Lalek.
Współpracowała m.in. z Janem Peszkiem (Wroniec), Leną Frankiewicz (Ziemianie, Dyplom ze snów), Michałem Derlatką (Piotruś Pan, Bajka o księciu Pipo), Agatą Kucińską (Pinokio). W ostatnim czasie wyreżyserowała światła do spektaklu Odyseja w reżyserii Jakuba Roszkowskiego (Wrocławski Teatr Lalek), a także Pierwsze razy w reżyserii Jakuba Krofty i Moje serce, mój lód w reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu).
Od 2020 r. pedagożka Akademii Sztuk Teatralnych – prowadzi zajęcia z reżyserii światła dla studentów reżyserii teatru lalek.
Zbiórka na remont teatru w Czernihowie – zachęcamy do wsparcia!
W sierpniu 2023 r. Czernihowski Obwodowy Akademicki Ukraiński Teatr Muzyki i Dramatu im. Tarasa Szewczenki został częściowo uszkodzony przez rosyjską rakietę. Teatr mimo wielu zniszczeń, w tym uszkodzonego dachu, który całkowicie się zawalił, nadal działa w podziemiu, by swoją sztuką wspierać mieszkańców miasta.
Solidaryzujemy się z naszymi teatralnymi przyjaciółmi. Dlatego też 24 lutego przed spektaklami o 15:00 i 17:00 spotkacie w naszym teatrze wolontariuszy, którzy będą zbierać pieniądze na remont dachu teatru w Czernihowie.
Zbiórka prowadzona jest też w Internecie: https://zrzutka.pl/hxa3t9
Zachęcamy do nawet symbolicznych wpłat – każdy gest wsparcia się liczy.